piątek, 27 października 2017

Zmiana czasu

Dzisiejszej nocy zmieniamy czas z letniego na zimowy, czyli ze wschodnioeuropejskiego na środkowoeuropejski. Śpimy zatem o godzinę dłużej. Być może jest to ostatnia taka zmiana, bowiem w Sejmie trwają prace nad projektem, który zakłada rezygnację z tej wieloletniej tradycji. Dlaczego w ogóle zmieniamy czas?
Celem zmiany czasu jest przesunięcie aktywności ludzi tak, aby maksymalnie wykorzystali światło słoneczne. Pomysł na zmianę czasu pochodzi od Benjamina Franklina, który zauważył, że od wiosny ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, natomiast wieczorami muszą pracować przy świecach. Przedstawił obliczenia związane z liczbą zużywanych w ten sposób świec i ich dużym kosztem. Dzisiejsze badania wykazują, iż różnice w zużyciu energii między czasem letnim a zimowym są znikome.

czwartek, 12 października 2017

Odkrycie Ameryki

Dziś 525 rocznica wielkiego geograficznego wydarzenia, czyli odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. 12 października 1492 roku jego statki  dotarły do wysp Bahama, a Kolumb był przekonany, że to wyspy japońskie. W wielkiej chwale wrócił do Hiszpanii przekonany, iż odnalazł drogę do Indii. Dopiero dwadzieścia lat później podróżujący w te rejony Amerigo Vespuci stwierdził, że odkryte przez Kolumba lądy, to ani nie Japonia ani nie Indie, a nowy,  nieznany dotąd kontynent. Na jego cześć kontynent ten otrzymał nazwę Ameryka.

Asteroida blisko Ziemi

Nad ranem asteroida TC4 2012 przeleciała bardzo blisko Ziemi, zaledwie około 42 tysiące kilometrów od jej powierzchni. Asteroida ta została zauważona już  w 2012 roku, jednak przez długi czas naukowcy nie byli w stanie określić jej wielkości  i toru ruchu. Udało się to dopiero latem  tego roku, kiedy zbliżyła  się ona do Ziemi. Dziś  już wiadomo, że  jej średnica mieściła się w przedziale od 15 do 30 metrów.

wtorek, 3 października 2017

Zagrożenie wybuchem wulkanu na Bali

Bali to indonezyjska wyspa, której najwyższym szczytem jest czynny wulkan Agung o wysokości 3142 m n.p.m. W ostatnim czasie wulkanolodzy obserwują wydobywanie się z niego oparów siarki, biały obłok unosi się na wysokość 200 m. Istnieje duże prawdopodobieństwo wybuchu. W związku z tym ewakuowano już ponad 140 tys. ludzi zamieszkujących wschodnią część wyspy, ponieważ w wyniku ostatniego wybuchu w 1963 roku zginęło ok. 1500 osób.

niedziela, 1 października 2017

Odpowiedzi zagadek - wrzesień

Oto nazwy wiatrów z zagadek wrześniowych. W niektórych przypadkach podana została więcej niż jedna nazwa, ponieważ opis pasował do kilku wiatrów lokalnych lub też wiatr miał różne nazwy.

1. Suchowiej 
2. Karaburan, Kali Andhi, Afganiec, Seistan
3. Monsun 
4. Tajfun, Baguio, Cyklon tropikalny
5. Samum 
6. Mistral

Zagadki październik

Cieśniny ułatwiają żeglowanie po morzach i oceanach.

Korzystając z atlasu odszukaj ich nazwy. 


1. Rozdziela kontynenty Azji i Ameryki Północnej.

2. Rozdziela wyspy Hokkaido i Honsiu.

3. Łączy Morze Celebes z Morzem Jawajskim.

4. Łączy Morze Adriatyckie z Morzem Jońskim i oddziela od siebie półwyspy Apeniński i Bałkański.

5. Łączy Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim.

6. Cieśnina na Morzu Bałtyckim oddzielająca duńską wyspę Zelandia od Szwecji.