niedziela, 4 października 2020

Zagadki pażdziernik

Rozpoznaj poniższe łańcuchy górskie

1.Góry w zachodniej Azji pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leżą na terenie Rosji, Azerbejdżanu, Armenii i Gruzji. Góry te są zasobne w bogactwa naturalne, zwłaszcza w ropę naftową i gaz ziemny, węgiel kamienny, mangan, wolfram.

2. Łańcuch górski położony w centralnej Azji, będący dość zwartym obszarem o powierzchni około 100 tys. km² i o przeciętnej wysokości 4000 m n.p.m. Stanowi on potężny węzeł górski spinający Hindukusz, Karakorum, Kunlun i Tien – Szan. W górach tych znajdują się liczne lodowce górskie, na czele z największym - Lodowcem Fedczenki, który jest najdłuższym lodowcem na Ziemi, poza strefami polarnymi.

3. Góry te wznoszą się w południowej części Afryki, na skraju kontynentu. Ciągną się na długości ok. 800 km. Są one górotworem wieku hercyńskiego, zbudowanym ze skał paleozoicznych. Tworzą dwa równoleżnikowe łańcuchy złożone z wielu pasm: północny – Góry Czarne i południowy – Góry Długie.

4. Zrębowy masyw górski w południowo-zachodnich Niemczech, zwany „Czarny Las”. Nazwa ta pochodzi od ciemnej barwy pokrywających go lasów iglastych. Pasmo silnie jest poprzecinane licznymi dolinami rzek. Na wschodnich stokach masywu, na wysokości 1078 m n. p. m. znajdują się źródła Dunaju. 

5. Góry we wschodniej części Ameryki Północnej, rozciągające się od Niziny Zatokowej do Nowej Fundlandii, na długości 2600 km. Najwyższy szczyt to Mount Mitchell – 2037 m n.p.m. W górach tych występują liczne surowce mineralne: węgiel kamienny, rudy żelaza i cynku, ropa naftowa, gaz ziemny i marmur.

6. Łańcuch górski w zachodniej Azji, na półwyspie Azja Mniejsza, ciągnący się w północnej Turcji, między wybrzeżem Morza Czarnego na północy a Wyżyną Anatolijską na południu. Jego długość to ok. 1000 kilometrów. Jest to region o dużej aktywności sejsmicznej.