wtorek, 14 listopada 2017

Korona Ziemi

Korona Ziemi, nazwa ta obejmuje najwyższe szczyty na poszczególnych kontynentach. Kontynentów jest siedem, ale szczytów, które bierze się pod uwagę mówiąc o Koronie Ziemi jest aż 9. Związane jest to z faktem, iż wśród geografów i wspinaczy nie ma zgody, jakie są najwyższe szczyty Europy oraz Australii i Oceanii.
Do Korony Ziemi należą:
Kilimandżaro, 5.895 m n.p.m. (Afryka)
Masyw Vinsona, 4.892 m n.p.m. (Antarktyda)
Góra Kościuszki, 2.228 m n.p.m (Australia) lub Piramida Carstensz (inna nazwa to Puncak Jaya), 4.884 m n.p.m. (Oceania)
Everest, 8.848 m n.p.m. (Azja)
Elbrus, 5.642 m n.p.m. lub Mont Blanc, 4.810 m n.p.m. (Europa)
McKinley, 6.194 m n.p.m. (Ameryka Północna)
Aconcagua, 6.962 m n.p.m. (Ameryka Południowa).
Koronę Ziemi wymyślił, rozpropagował i zdobył jako pierwszy w 1985 roku przedsiębiorca i miłośnik gór Richard Bass.
Aktualnie 22 Polaków zdobyło Koronę Ziemi. Jako pierwszy, himalaista Leszek Cichy w 1999 roku. Pierwszą Polką, która może się poszczycić takim sukcesem jest Anna Czerwińska (2000 rok). Wśród polskich zdobywców jest także min. Martyna Wojciechowska oraz przedsiębiorca ze Swarzędza, Ireneusz Szpot.

Trzęsienie ziemi w Iranie i Iraku

W niedzielę wieczorem na pograniczu Irańsko - Irackim doszło do silnego trzęsienia ziemi. Siła wstrząsów osiągnęła wartość 7,3 stopnia w skali Richtera, a trzęsienia ziemi było odczuwalne min. w Izraelu, Libanie, Turcji, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Katarze. Skutkiem takich wstrząsów jest ponad 400 osób zabitych, 7 tys. osób rannych i  ponad 30 000 zniszczonych budynków.
Według Instytutu Geofizyki Uniwersytetu w Teheranie po głównym trzęsieniu ziemi nastąpiło około 100 słabszych wstrząsów wtórnych.

czwartek, 2 listopada 2017

Zagadki listopad

Na podstawie opisu rozpoznaj poniższe obiekty geograficzne.

1. Wyspa w delcie Amazonki, utworzona z materiału naniesionego przez rzekę. Jest to największa aluwialna wyspa na Ziemi.
2. Jeden z najsłynniejszych Parków Narodowych Indii, jego sceneria została wykorzystana przez Kiplinga w „Księdze Dżungli”. Obszar pokryty w większości tropikalnym lasem, są także tereny trawiaste oraz wiele rzek i strumieni; dzięki wysiłkom udało się zwiększyć populację wielu zagrożonych gatunków, min. tygrysów, lampartów i gaurów (bawołów indyjskich).
3. Największa rzeka Afryki należąca do zlewiska Oceanu Indyjskiego i czwarta pod względem długości rzeka tego kontynentu (2660 km). Początkowo płynie na południe przez płaskie i mocno zabagnione równiny, następnie skręca na wschód, gdzie tworzy liczne progi i wodospady. Uchodzi do Kanału Mozambickiego, gdzie tworzy deltę o powierzchni ok. 10 tys. km2.
4. Półwysep znajdujący się między Morzem Beringa a Morzem Ochockim. Jest to jeden z najaktywniejszych wulkanicznie regionów na Ziemi (150 wulkanów, w tym 28 uznawane za czynne). Liczne są tam również gorące źródła.
5. Najwyższy i najpiękniejszy wodospad na świecie, znajdujący się na terytorium Wenezueli. Łączna wysokość wodospadu sięga prawie kilometra. Wodospad znajduje się na rzece Corrao w niedostępnej wenezuelskiej dżungli. Przez długi okres czasu wodospad, ukryty w głębi dżungli, nie był dostępny dla wszystkich. Dostawali się tam tylko najbardziej uparci naukowcy, często ryzykując własne życie.
6. Niezwykle piękna wyspa wulkaniczna leży w archipelagu Wysp Towarzystwa, w grupie Wysp Pod Wiatrem; jej powierzchnia to ok. 38 km², otoczona rafą koralową. Na wyspie znajdują się dwa szczyty: Pahia (661 m n.p.m.) oraz Otemanu 727 m n.p.m., a w pobliżu znajdują się dwie mniejsze wyspy koralowe.  

Odpowiedzi do zagadek - październik

Opisane w październikowych zagadkach cieśniny to:
  1. Beringa 
  2. Tsugaru
  3. Makasarska
  4. Otranto
  5. Malakka
  6. Sund