środa, 9 maja 2018

Zagadki maj

Odpowiedz na poniższe pytania

1. Które kraje leżą na dwóch kontynentach, w Europie i w Azji?

2. Jak nazywa się najniżej położona stolica świata?
3. Wyznawcy jakiej religii obchodzą święto Chanuka?
4. Jak nazywa się wyspa, na której przez 18 lat był więziony Nelson Mandela za swoją działalność opozycyjną?
5. Które województwo ma największą liczbę powiatów? Ile ich jest?
6. W którym mieście wybudowano bliźniacze wieże Petronas Twin Towers?

Odpowiedzi do zagadek - kwiecień


1. Kair
2. Plac Trzech Kultur
3. Rzeka Arkansas
4. Maniok
5. Ziemia Mary Byrd
6. Jaskinia Waitomo




sobota, 5 maja 2018

Badanie Marsa z udziałem polskiej firmy

Właśnie rozpoczęła się dwuletnia misja badania Marsa NASA InSight, która jako pierwsza w historii ma zbadać jego wnętrze. Badania i pomiary mają dotyczyć także temperatury i aktywności sejsmicznej. Chodzi min. o to, by sprawdzić z jakich materiałów jest zbudowany, jak wygląda jego budowa wewnętrzna i czy na jego powierzchni występują  drgania. Duży udział w tych badaniach mają polscy naukowcy z firmy Astronika, którzy zaprojektowali i zbudowali urządzenie Kret HP3. Ma ono posłużyć do zbadania ciepła wydobywanego z głębi czerwonej planety. Rakieta z misją wystartowała dziś ok. godziny 13. polskiego czasu. Czekamy na efekty pracy.

wtorek, 1 maja 2018

Polska w Unii Europejskiej

Dziś 14 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami tj. Czechami, Słowacją, Litwą, Łotwą, Estonią, Cyprem, Maltą, Słowenią i Węgrami Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
Przystąpienie Polski do układu z Schengen zapewniającego swobodę poruszania się nastąpiło 21 grudnia 2007 (przejścia lądowe i morskie) i 29 marca 2008 (lotniska). Co ponadto zyskała Polska i Polacy  po wejściu do UE? Przede wszystkim olbrzymie środki finansowe, dzięki którym możemy budować nowe drogi, poprawiać jakość infrastruktury, a polscy rolnicy otrzymują dopłaty umożliwiające modernizację sprzętu i restrukturyzację. Przedsiębiorcy dzięki unijnym środkom mogli rozwinąć swoje firmy, a ich produkty mogły trafić na rynek całej wspólnoty.