niedziela, 8 grudnia 2019

Zagadki grudzień


Polskie miejscowości o ciekawych i oryginalnych nazwach. Jak się nazywają?

1. Wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w gminie Wałcz. Przepływa przez nią rzeka Piława, która należy do jednej z najbardziej popularnych rzek spływowych w Polsce. Wieś otoczona jest lasami i jeziorami, co sprzyja turystyce. Nazwa tej wsi brzmi tak samo, jak nazwa jednego z państw europejskich.
2. Wieś położona 10 km na południe od Żnina, na przesmyku między 3 jeziorami. To właśnie ciekawemu położeniu zawdzięcza swą nazwę. Słynie z wielu cennych atrakcji turystycznych: Muzeum Kolei Wąskotorowej, ruin zamku obronnego z XIV wieku, neogotyckiego kościółka z XIX wieku, dworku klasycystycznego z XIX wieku oraz grobu Walentego Szwajcera (odkrywcy osady w Biskupinie) na miejscowym cmentarzu.
3. Miasto w woj. mazowieckim, w powiecie wołomińskim. Prawa miejskie uzyskało w 1967 r. W herbie miasta znajduje się bóbr. Przez miejscowość przepływa rzeka Cienka, dopływ Rządzy.
4. Wieś położona w województwie mazowieckim, w gminie Kozienice. Leży na terenie Puszczy Stromeckiej, u ujścia rzeki Radomki do Wisły. Nadanie nazwy prawdopodobnie związane było z przeganianym niegdyś tędy bydłem, z Rusi Halickiej na Śląsk.
5. Duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Nazwę swą zawdzięcza pewnym owadom, które znajdują się w jej herbie. Do zabytków można zaliczyć drewniany wiatrak z XIV wieku i dwa kamienne słupy z XIX wieku. W tej miejscowości urodziła się aktorka Aleksandra Justa.
6. Wieś leżąca w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim. Obecna nazwa ustaliła się w XIX w. Pochodzi od warkocza plecionego z korzeni sosnowych, wykorzystywany do umacniania brzegów jezior i rzek przez mieszkańców. Miejscowość jest pięknie położone na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Brdą i Jeziorem Karsińskim, sąsiadują z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie. Pod koniec 2004 roku powstał tam Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, w którym eksponowane są pamiątki i dobra kulturowe kaszubskiej wsi.

Odpowiedzi do zagadek - listopad

O jakim parku narodowym mowa?
1. Denali
2. Yellowstone
3. Serengeti
4. Kanha/Bandhavgarh
5. Kakadu
6. Krugera

piątek, 6 grudnia 2019

Dane statystyczne


Dane statystyczne to jedno z najważniejszych źródeł informacji geograficznej. Dzięki nim można przeanalizować wiele zjawisk społecznych i gospodarczych, wyciągnąć wnioski czy dokonywać porównań. W Polsce dane statystyczne publikuje Główny Urząd Statystyczny na swojej stronie internetowej www.stat.gov.pl lub w postaci książkowej np. Rocznika Statystycznego Rzeczpospolitej Polskiej. Ciekawą stroną prezentującą dane  o naszym kraju jest polskawliczbach.pl. Można tam znaleźć bardzo szczegółowe informacje, opracowane w sposób przejrzysty i przystępny. Z kolei światowe statystyki, w formie ciekawostek prezentuje strona www.worldometers.info. Szczegółowe informację dotyczące poszczególnych państw oraz całego świata, można znaleźć na stronie GUS-u, w dziale statystyka międzynarodowa. Dane statystyczne to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat otaczającego nas świata. Warto z niej korzystać.