niedziela, 5 stycznia 2020

Zagadki styczeń


Rozpoznaj poniższe ciekawostki pochodzące z różnych stron świata.

1. Bezzałogowa sonda wystrzelona w przestrzeń kosmiczną z Przylądka Canaveral na Florydzie 3 marca 1972 r. Jej głównym zadaniem było dostarczenie informacji dotyczącej Jowisza. To pierwszy zbudowany przez człowieka obiekt, który opuścił Układ Słoneczny.
2. Niezwykła formacja skalna w Irlandii, uformowana 50-60 mln lat temu, składająca się ok. 40 tys. bazaltowych kolumn. Mają one przekrój wieloboków, a powstały podczas zastygania gorącej magmy wulkanicznej.
3. Najwyższy szczyt Ekwadoru. W języku keczua znaczy „wielka ośnieżona góra”. Mimo, iż jest położony w pobliżu równika, jego wierzchołek przykrywa wieczny śnieg.
4. Polak, który jako pierwszy pokonał kajakiem Ocean Atlantycki – od wybrzeży Portugalii, do Florydy. Zajęło mu to około 6 miesięcy. Za swoje osiągnięcie został wybrany podróżnikiem roku według czytelników amerykańskiej edycji czasopisma „National Geographic”.
5. Miasto na Dolnym Śląsku będące najstarszym ośrodkiem górniczo – hutniczym w Polsce. Wprawdzie ostatnią kopalnię zamknięto w 1961 roku, jednak do dziś miasto znane jest z Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota.
6. Kraj, który jest największym na świecie producentem butów.  

Holandia zmieniła swoją nazwę

Od 1 stycznia 2020 r. z mapy Europy znika państwo Holandia. Nie oznacza to jednak, że państwo przestaje istnieć, ale zmienia swoją nazwę. Teraz będzie się nazywać Niderlandy. Jak tłumaczą władze państwa, nowa nazwa ma zmienić postrzeganie kraju i być bardziej ujednolicona. Ma się także kojarzyć z tym, co w kraju najpiękniejsze i najważniejsze, czyli z tulipanami, wiatrakami i rowerami.


Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com

Odpowiedzi do zagadek - grudzień


Polskie miejscowości o ciekawych i oryginalnych nazwach. Jak się nazywają?

1. Szwecja
2. Wenecja
3. Tłuszcz
4. Ryczywół
5. Pszczółki
6. Swornegacie

Projekt geograficzno - matematyczny

Klasy siódme w ostatnim czasie realizowały projekt geograficzno - matematyczny "Matematyka w geografii. Geografia w matematyce, czyli ludność Polski w liczbach". Zadaniem każdej grupy było przygotowanie po jednym zadaniu matematycznym,wraz z rozwiązaniem do każdego z omawianych na lekcji  geografii tematów, z działu "Ludność Polski". Powstały bardzo ciekawe zadania, a najlepsze z nich znajdują się poniżej.  Wszystkim autorom gratuluję pomysłów!