niedziela, 27 września 2020

Nowe wyspy na mapie Polski

Już wkrótce na mapie Polski pojawią się trzy nowe wyspy. Powstają one w ramach inwestycji morskich, jakimi są przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście - Szczecin. 

Nazwy nowych wysp zostały wyłonione w drodze konkursu i głosowania, oddając ponad 20 tys. głosów.

Wyspa na Zalewie Wiślanym to będzie wyspa Estyjska. Zastąpi ona ptakom fragment mierzei, na której kiedyś zakładały gniazda. Na nowym lądzie nie będzie możliwości stawiania budynków, ani nawet schodzenia na niego. 

Północna wyspa na Zalewie Szczecińskim będzie się nazywać Brysna, południowa Śmięcka. 

piątek, 11 września 2020

Zagadki wrzesień

Na podstawie opisu rozpoznaj poniższe obiekty geograficzne

1. Najpiękniejsza rzeka Chorwacji o długości zaledwie 73 km. Wypływa z Gór Dynarskich i uchodzi do Morza Adriatyckiego. Pokonuje różnicę 242 m wysokości tworząc liczne wodospady. Najsłynniejszy z nich to Skradinski buk o wysokości 45 m. 

2. Malownicze wzgórza leżące w samym środku wyspy Bohol na Filipinach. Tworzą one zespół 1268 bardzo ciasno usytuowanych wzniesień, z których większość ma bardzo regularny kształt. Ich nazwa pochodzi od barwy, jaką przybierają te wzgórza w porze suchej. 

3. Największy pod względem powierzchni stan USA.

4. Wyspa wulkaniczna i państwo położone w archipelagu Małych Antyli będące terytorium zależnym Królestwa Niderlandów (do niedawna Holandii). 

5. Państwo położone w zachodniej Afryce, nad Zatoką Gwinejską, które jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Liczy ponad 200 mln mieszkańców. 

6. Park narodowy w USA, w stanie Kalifornia, który został w 1984 r. wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Słynie z granitowych urwisk, wodospadów oraz mamutowców olbrzymich (sekwoi). Najsłynniejszy w parku okaz sekwoi liczy 2700 lat i mierzy 65 m. 

Zagadki geograficzne

Drodzy uczniowie!
Witam Was po wakacyjnej przerwie i zachęcam do rozwijania geograficznych zainteresowań. Podobnie, jak w ubiegłym roku, co miesiąc będę zamieszczać zestaw sześciu zagadek dotyczących różnych zagadnień geograficznych. Waszym zadaniem, korzystając z dostępnych źródeł wiedzy jest je odgadnąć. Rozwiązania należy mi dostarczyć na kartce wraz z podanym imieniem i nazwiskiem. Na odpowiedzi czekam do końca miesiąca, w którym pojawił się dany zestaw zadań. Za każdy poprawnie rozwiązany zestaw zagadek uczeń może otrzymać maksymalnie sześć plusów, czyli ocenę celującą (liczba plusów odpowiada ilości poprawnych odpowiedzi). Plusy uzyskane w kolejnych miesiącach sumują się. 
Powodzenia!