Naukowcy z NASA za pomocą teleskopu sfotografowali potężną burzę na północnej półkuli Jowisza. Przemieszcza się ona z prędkością 560 km/h i ma jasny, wręcz biały kolor. Amerykańscy naukowcy twierdzą, iż może ona wpisać się na stałe w krajobraz planety. Będzie ona "konkurować" z Wielką Czerwoną Plamą, która występuje na półkuli południowej.
piątek, 30 października 2020
niedziela, 18 października 2020
Doskonalenie znajomości mapy świata
Znajomość mapy świata, poszczególnych kontynentów czy państw to ważna umiejętność na lekcjach geografii. Można ją rozwijać korzystając z tradycyjnego, papierowego atlasu lub dostępnych w intrenecie map cyfrowych. Dziś można znaleźć wiele stron internetowych, które umożliwiają rozwijanie wiedzy poprzez ćwiczenia.
Polecam interaktywne quizy, dzięki którym można tę umiejętność w ciekawy sposób rozwijać.
Wybieramy interesujący nas obszar (świat/kontynent/kraj) oraz tematykę i uruchamiamy quiz.
Powodzenia!
niedziela, 4 października 2020
Zagadki pażdziernik
Rozpoznaj poniższe łańcuchy górskie
1.Góry w zachodniej Azji pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leżą na terenie Rosji, Azerbejdżanu, Armenii i Gruzji. Góry te są zasobne w bogactwa naturalne, zwłaszcza w ropę naftową i gaz ziemny, węgiel kamienny, mangan, wolfram.
2. Łańcuch górski położony w centralnej Azji, będący dość zwartym obszarem o powierzchni około 100 tys. km² i o przeciętnej wysokości 4000 m n.p.m. Stanowi on potężny węzeł górski spinający Hindukusz, Karakorum, Kunlun i Tien – Szan. W górach tych znajdują się liczne lodowce górskie, na czele z największym - Lodowcem Fedczenki, który jest najdłuższym lodowcem na Ziemi, poza strefami polarnymi.
3. Góry te wznoszą się w południowej części Afryki, na skraju kontynentu. Ciągną się na długości ok. 800 km. Są one górotworem wieku hercyńskiego, zbudowanym ze skał paleozoicznych. Tworzą dwa równoleżnikowe łańcuchy złożone z wielu pasm: północny – Góry Czarne i południowy – Góry Długie.
4. Zrębowy masyw górski w południowo-zachodnich Niemczech, zwany „Czarny Las”. Nazwa ta pochodzi od ciemnej barwy pokrywających go lasów iglastych. Pasmo silnie jest poprzecinane licznymi dolinami rzek. Na wschodnich stokach masywu, na wysokości 1078 m n. p. m. znajdują się źródła Dunaju.
5. Góry we wschodniej części Ameryki Północnej, rozciągające się od Niziny Zatokowej do Nowej Fundlandii, na długości 2600 km. Najwyższy szczyt to Mount Mitchell – 2037 m n.p.m. W górach tych występują liczne surowce mineralne: węgiel kamienny, rudy żelaza i cynku, ropa naftowa, gaz ziemny i marmur.
6. Łańcuch górski w zachodniej Azji, na półwyspie Azja Mniejsza, ciągnący się w północnej Turcji, między wybrzeżem Morza Czarnego na północy a Wyżyną Anatolijską na południu. Jego długość to ok. 1000 kilometrów. Jest to region o dużej aktywności sejsmicznej.
Odpowiedzi do zagadek - wrzesień
Na podstawie opisu rozpoznaj poniższe obiekty geograficzne
Krka
Czekoladowe wzgórza
Alaska
Aruba
Nigeria
Park Narodowy Yosemite