poniedziałek, 18 stycznia 2021

Zagadki styczeń

Wszystkie zagadki dotyczą jednego kraju.

Odgadnij, co to za kraj (zag.1) oraz rozwiąż zagadki z nim związane (zag.2-6).


1. Piąty co do wielkości kraj świata. Na kontynencie, którego jest częścią, nie sąsiaduje jedynie z dwoma państwami. 

2. Miasto zaprojektowane i wybudowane od podstaw w XX w. W 1946 r. z samolotu dokonano pomiarów potencjalnego miejsca na jego budowę, a rozpoczęto ją w 1956 r. od lotniska, na które można było dostarczać materiały budowlane. Oficjalne otwarcie tego ważnego dla mieszkańców kraju miasta miało miejsce 21 kwietnia 1960r. 

3. Słynny wodospad, który nazwę zawdzięcza rzece o tej samej nazwie. Wodospad ma ponad 80 m wysokości i 2700 m szerokości. Składa się z 275 odrębnych progów skalnych. Ciągły spływ wody tworzy unoszącą się nieustannie nad wodospadem chmurę kropel wody, które w promieniach słońca tworzą tęczę. 

4. Region/stan, który w XVIII stuleciu stał się głównym centrum wydobycia złota na świecie. Współcześnie również przoduje w wydobyciu tego szlachetnego metalu, ale i diamentów, rud żelaza, manganu, cynku, boksytów i grafitu.

5. Przylądek będący jednocześnie najdalej na wschód wysuniętym punktem kontynentu. Jego długość geograficzna wynosi 34° 47′ W.

6. Dzielnica drugiego pod względem wielkości miasta kraju, która słynie z długiej na 4 km pięknej piaszczystej plaży. Plaża ta jest miejscem wielu imprez kulturalnych oraz sportowych i zalicza się ją do najbardziej znanych plaż świata.


sobota, 16 stycznia 2021

K2 po raz pierwszy zdobyty zimą!

K2 (Czogori) to najwyższy szczyt Karakorum i jednocześnie drugi najwyższy szczyt Ziemi o wysokości 8611 m n.p.m. Do dziś był on ostatnim ośmiotysięcznikiem nie zdobytym zimą. Do historii przechodzi dziesięcioosobowa grupa Szerpów, której właśnie udało się tego dokonać. Jest to wyjątkowy moment i niezwykły wyczyn. Cała ekipa wspinaczy stanęła na K2, więc pierwszym zimowym zdobywcą będą wszyscy razem, nie będzie indywidualnego zdobywcy. Prób zdobycia szczytu było kilka, jednak wszystkie one do tej pory kończyły się niepowodzeniem, a zimowym rekordem było zdobycie wysokości 7800 m. n.p.m. K2 uważany jest za najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik, ze względu na trudne warunki wspinaczkowe oraz pogodowe (jest najdalej wysunięty na północ). Tym większe gratulacje dla dzisiejszych zdobywców!

niedziela, 3 stycznia 2021

Kolejnych 10 miast w Polsce

1 stycznia 2021 r. Polska zyskała kolejne 10 miast. Teraz liczba miast w Polsce wynosi 954. Warto jednak wspomnieć, że najwięcej w Polsce jest małych miast, do 25 tys. mieszkańców. Wśród tych, które właśnie otrzymały prawa miejskie są i takie, których liczba ludności jest mniejsza niż 1000 mieszkańców. W sumie w Polsce jest takich miast aktualnie 8. 

Miejscowości które z początkiem 2021 r. stały się miastami to:

  • Goraj (w pow. biłgorajskim, w woj. lubelskim);
  • Kamionka (w pow. lubartowskim, w woj. lubelskim);
  • Sochocin (w pow. płońskim, w woj. mazowieckim);
  • Solec nad Wisłą (w pow. lipskim, w woj. mazowieckim);
  • Wiskitki (w pow. żyrardowskim, w woj. mazowieckim);
  • Dubiecko (w pow. przemyskim, w woj. podkarpackim);
  • Wodzisław (w pow. jędrzejowskim, w woj. świętokrzyskim);
  • Budzyń (w pow. chodzieskim, w woj. wielkopolskim);
  • Kamieniec Ząbkowicki (w powiecie ząbkowickim, w woj. dolnośląskim);
  • Koźminek (w pow. kaliskim, w woj. wielkopolskim).
Ciekawostki dotyczące nowych miast:
  1. Dubiecko, Solec nad Wisłą i Goraj to miasta, które liczą mniej niż tysiąc mieszkańców, a więc zaliczają się do grupy tych 8 najmniejszych miast w Polsce. 
  2. Większość z tych miast posiadała już kiedyś prawa miejskie.
  3. Dubiecko słynie z Zespołu Zamkowo - Parkowego z zamkiem z XVI w., w którym w 1735 r. urodził się Ignacy Krasicki. 

Odpowiedzi do zagadek - grudzień

 Skąd pochodzą produkty spożywcze? Odgadnij nazwy geograficzne takich miejsc na podstawie opisów. 

  1. Asam

  2. Dijon

  3. Prowansja

  4. Gouda

  5. Parma

  6. Etiopia