piątek, 22 grudnia 2017

Nadeszła astronomiczna i kalendarzowa zima

Dziś początek kalendarzowej zimy. Zawsze jest to ta sama data, czyli 22 grudzień. Natomiast zima astronomiczna rozpoczyna się w momencie, kiedy Ziemia przejdzie przez tzw. punkt Koziorożca, czyli w tym roku był to 21 grudzień. Jest to ruchoma data. Wynika to z długości czasu w jakim Ziemia obiega Słońce, czyli ok. 365 dni 5 godzin 49 minut oraz  stosowania lat przestępnych. Przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada więc 21 albo 22 grudnia. Jest to najkrótszy dzień w roku. Słońce tego dnia wzeszło o godzinie 7.42, a zaszło o 15.42. Dzień trwał zaledwie 7 godzin i 42 minuty i był krótszy od najdłuższego w roku aż o 9 godzin i 4 minuty.  Podczas zimy astronomicznej dzień jest krótszy od nocy, jednak z każdą kolejną dobą dnia przybywa, a  nocy ubywa.

środa, 13 grudnia 2017

Noc spadających gwiazd

Dzisiejszej nocy możemy obserwować deszcz meteorów z roju Geminidów.
Aktywność tego roju przypada na okres pomiędzy 8 grudnia a 21 grudnia,ale najbardziej intensywny deszcz będzie właśnie dziś. Specjaliści twierdzą, że może być ich nawet 100 na godzinę! Najlepiej obserwować "spadające gwiazdy" poza dużymi miastami, ponieważ miejskie światła mogą utrudniać obserwację.

poniedziałek, 4 grudnia 2017

Zagadki grudzień

Odgadnij nazwy obiektów na podstawie poniższych opisów.

1. Azjatycka wyspa, na której leżą trzy państwa.
2. Najwyżej położona linia kolejowa na świecie.
3. „Centrum” trzech wielkich religii świata.
4. Które kraje leżą na dwóch kontynentach: w Europie i w Azji.
5. Trzy kryptodepresje Azji.
6. Państwo, którego nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

Odpowiedzi do zagadek - listopad

1. Marajó
2. Park Narodowy Kanha
3. Zambezi
4. Kamczatka
5. Salto Angel

6. Bora Bora

wtorek, 14 listopada 2017

Korona Ziemi

Korona Ziemi, nazwa ta obejmuje najwyższe szczyty na poszczególnych kontynentach. Kontynentów jest siedem, ale szczytów, które bierze się pod uwagę mówiąc o Koronie Ziemi jest aż 9. Związane jest to z faktem, iż wśród geografów i wspinaczy nie ma zgody, jakie są najwyższe szczyty Europy oraz Australii i Oceanii.
Do Korony Ziemi należą:
Kilimandżaro, 5.895 m n.p.m. (Afryka)
Masyw Vinsona, 4.892 m n.p.m. (Antarktyda)
Góra Kościuszki, 2.228 m n.p.m (Australia) lub Piramida Carstensz (inna nazwa to Puncak Jaya), 4.884 m n.p.m. (Oceania)
Everest, 8.848 m n.p.m. (Azja)
Elbrus, 5.642 m n.p.m. lub Mont Blanc, 4.810 m n.p.m. (Europa)
McKinley, 6.194 m n.p.m. (Ameryka Północna)
Aconcagua, 6.962 m n.p.m. (Ameryka Południowa).
Koronę Ziemi wymyślił, rozpropagował i zdobył jako pierwszy w 1985 roku przedsiębiorca i miłośnik gór Richard Bass.
Aktualnie 22 Polaków zdobyło Koronę Ziemi. Jako pierwszy, himalaista Leszek Cichy w 1999 roku. Pierwszą Polką, która może się poszczycić takim sukcesem jest Anna Czerwińska (2000 rok). Wśród polskich zdobywców jest także min. Martyna Wojciechowska oraz przedsiębiorca ze Swarzędza, Ireneusz Szpot.

Trzęsienie ziemi w Iranie i Iraku

W niedzielę wieczorem na pograniczu Irańsko - Irackim doszło do silnego trzęsienia ziemi. Siła wstrząsów osiągnęła wartość 7,3 stopnia w skali Richtera, a trzęsienia ziemi było odczuwalne min. w Izraelu, Libanie, Turcji, Kuwejcie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Katarze. Skutkiem takich wstrząsów jest ponad 400 osób zabitych, 7 tys. osób rannych i  ponad 30 000 zniszczonych budynków.
Według Instytutu Geofizyki Uniwersytetu w Teheranie po głównym trzęsieniu ziemi nastąpiło około 100 słabszych wstrząsów wtórnych.

czwartek, 2 listopada 2017

Zagadki listopad

Na podstawie opisu rozpoznaj poniższe obiekty geograficzne.

1. Wyspa w delcie Amazonki, utworzona z materiału naniesionego przez rzekę. Jest to największa aluwialna wyspa na Ziemi.
2. Jeden z najsłynniejszych Parków Narodowych Indii, jego sceneria została wykorzystana przez Kiplinga w „Księdze Dżungli”. Obszar pokryty w większości tropikalnym lasem, są także tereny trawiaste oraz wiele rzek i strumieni; dzięki wysiłkom udało się zwiększyć populację wielu zagrożonych gatunków, min. tygrysów, lampartów i gaurów (bawołów indyjskich).
3. Największa rzeka Afryki należąca do zlewiska Oceanu Indyjskiego i czwarta pod względem długości rzeka tego kontynentu (2660 km). Początkowo płynie na południe przez płaskie i mocno zabagnione równiny, następnie skręca na wschód, gdzie tworzy liczne progi i wodospady. Uchodzi do Kanału Mozambickiego, gdzie tworzy deltę o powierzchni ok. 10 tys. km2.
4. Półwysep znajdujący się między Morzem Beringa a Morzem Ochockim. Jest to jeden z najaktywniejszych wulkanicznie regionów na Ziemi (150 wulkanów, w tym 28 uznawane za czynne). Liczne są tam również gorące źródła.
5. Najwyższy i najpiękniejszy wodospad na świecie, znajdujący się na terytorium Wenezueli. Łączna wysokość wodospadu sięga prawie kilometra. Wodospad znajduje się na rzece Corrao w niedostępnej wenezuelskiej dżungli. Przez długi okres czasu wodospad, ukryty w głębi dżungli, nie był dostępny dla wszystkich. Dostawali się tam tylko najbardziej uparci naukowcy, często ryzykując własne życie.
6. Niezwykle piękna wyspa wulkaniczna leży w archipelagu Wysp Towarzystwa, w grupie Wysp Pod Wiatrem; jej powierzchnia to ok. 38 km², otoczona rafą koralową. Na wyspie znajdują się dwa szczyty: Pahia (661 m n.p.m.) oraz Otemanu 727 m n.p.m., a w pobliżu znajdują się dwie mniejsze wyspy koralowe.  

Odpowiedzi do zagadek - październik

Opisane w październikowych zagadkach cieśniny to:
  1. Beringa 
  2. Tsugaru
  3. Makasarska
  4. Otranto
  5. Malakka
  6. Sund

piątek, 27 października 2017

Zmiana czasu

Dzisiejszej nocy zmieniamy czas z letniego na zimowy, czyli ze wschodnioeuropejskiego na środkowoeuropejski. Śpimy zatem o godzinę dłużej. Być może jest to ostatnia taka zmiana, bowiem w Sejmie trwają prace nad projektem, który zakłada rezygnację z tej wieloletniej tradycji. Dlaczego w ogóle zmieniamy czas?
Celem zmiany czasu jest przesunięcie aktywności ludzi tak, aby maksymalnie wykorzystali światło słoneczne. Pomysł na zmianę czasu pochodzi od Benjamina Franklina, który zauważył, że od wiosny ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, natomiast wieczorami muszą pracować przy świecach. Przedstawił obliczenia związane z liczbą zużywanych w ten sposób świec i ich dużym kosztem. Dzisiejsze badania wykazują, iż różnice w zużyciu energii między czasem letnim a zimowym są znikome.

czwartek, 12 października 2017

Odkrycie Ameryki

Dziś 525 rocznica wielkiego geograficznego wydarzenia, czyli odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. 12 października 1492 roku jego statki  dotarły do wysp Bahama, a Kolumb był przekonany, że to wyspy japońskie. W wielkiej chwale wrócił do Hiszpanii przekonany, iż odnalazł drogę do Indii. Dopiero dwadzieścia lat później podróżujący w te rejony Amerigo Vespuci stwierdził, że odkryte przez Kolumba lądy, to ani nie Japonia ani nie Indie, a nowy,  nieznany dotąd kontynent. Na jego cześć kontynent ten otrzymał nazwę Ameryka.

Asteroida blisko Ziemi

Nad ranem asteroida TC4 2012 przeleciała bardzo blisko Ziemi, zaledwie około 42 tysiące kilometrów od jej powierzchni. Asteroida ta została zauważona już  w 2012 roku, jednak przez długi czas naukowcy nie byli w stanie określić jej wielkości  i toru ruchu. Udało się to dopiero latem  tego roku, kiedy zbliżyła  się ona do Ziemi. Dziś  już wiadomo, że  jej średnica mieściła się w przedziale od 15 do 30 metrów.

wtorek, 3 października 2017

Zagrożenie wybuchem wulkanu na Bali

Bali to indonezyjska wyspa, której najwyższym szczytem jest czynny wulkan Agung o wysokości 3142 m n.p.m. W ostatnim czasie wulkanolodzy obserwują wydobywanie się z niego oparów siarki, biały obłok unosi się na wysokość 200 m. Istnieje duże prawdopodobieństwo wybuchu. W związku z tym ewakuowano już ponad 140 tys. ludzi zamieszkujących wschodnią część wyspy, ponieważ w wyniku ostatniego wybuchu w 1963 roku zginęło ok. 1500 osób.

niedziela, 1 października 2017

Odpowiedzi zagadek - wrzesień

Oto nazwy wiatrów z zagadek wrześniowych. W niektórych przypadkach podana została więcej niż jedna nazwa, ponieważ opis pasował do kilku wiatrów lokalnych lub też wiatr miał różne nazwy.

1. Suchowiej 
2. Karaburan, Kali Andhi, Afganiec, Seistan
3. Monsun 
4. Tajfun, Baguio, Cyklon tropikalny
5. Samum 
6. Mistral

Zagadki październik

Cieśniny ułatwiają żeglowanie po morzach i oceanach.

Korzystając z atlasu odszukaj ich nazwy. 


1. Rozdziela kontynenty Azji i Ameryki Północnej.

2. Rozdziela wyspy Hokkaido i Honsiu.

3. Łączy Morze Celebes z Morzem Jawajskim.

4. Łączy Morze Adriatyckie z Morzem Jońskim i oddziela od siebie półwyspy Apeniński i Bałkański.

5. Łączy Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim.

6. Cieśnina na Morzu Bałtyckim oddzielająca duńską wyspę Zelandia od Szwecji.

piątek, 29 września 2017

Czy Katalonia odłączy się od Hiszpanii?

Na niedzielę zaplanowane jest w Katalonii referendum podczas którego mieszkańcy mają się wypowiedzieć, czy chcą być nadal częścią Hiszpanii, czy wolą się usamodzielnić. Hiszpański rząd nie uznaje referendum, a wręcz próbuje uniemożliwić jego przeprowadzenie. W internecie zablokowano część stron informujących o referendum, a do Katalonii skierowano dodatkowe oddziały policji, które skonfiskowały karty do głosowania i zatrzymały najważniejszych katalońskich polityków. Władze Hiszpanii bronią się w ten sposób przed ewentualnym rozpadem kraju, bo podobne dążenia jak Katalonia mają inne regiony min. Kraj Basków. Odłączenie się Katalonii miałoby również zły wpływ na gospodarkę Hiszpanii, ponieważ Katalonia wytwarza aż  20% krajowego PKB.

czwartek, 28 września 2017

Podział polityczny świata

Na ostatnich zajęciach Koła Geograficznego pracowaliśmy z mapą polityczną świata. Poznawaliśmy największe, najmniejszej i najciekawsze kraje i ich stolice.
Oto kilka informacji.
Kraje o największym terytorium to:
1. Rosja
2. Kanada
3. Stany Zjednoczone
4. Chiny
5. Brazylia
6. Australia
7. Indie
8. Argentyna
9. Kazachstan
10. Algieria

Co ciekawe, powierzchnia tych 10 państw stanowi aż 49% powierzchni lądów na Ziemi.
Szczegółowe dane znajdziecie na stronie Głównego Urzędu Statystycznego stat.gov.pl/statystyka-miedzynarodowa/porownania-miedzynarodowe/tablice-o-krajach-wedlug-tematow/terytorium-i-ludnosc/
Najmłodszym krajem jest powstały 9 lipca 2011 roku Sudan Południowy ze stolicą w Dżubie. Państwo to powstało na skutek długotrwałej wojny domowej i w konsekwencji oddzielenia się od Sudanu.
Najmniejszym państwem jest Watykan o powierzchni 0,44 km2.
Najdłuższa nazwa stolicy to
Sri Dźajawardanapura Kotte, czyli stolica Sri Lanki.
Mapa polityczna świata kryje wiele ciekawych informacji, zachęcam do jej poznawania.

czwartek, 7 września 2017

Huragan Irma

Nad Karaibami szleje najpotężniejszy huragan odnotowany dotąd na Atlantyku. Jego siła oceniana jest na 5 stopień, czyli najwyższy w skali. Wokół oka cyklonu wieje wiatr z prędkością 300 km/h, niszcząc wszystko, co napotyka na swojej drodze. W niedzielę huragan dotrze do Florydy, gdzie będzie dużym zagrożeniem dla miasta Miami. Huraganowy wiatr "wpycha" bowiem wodę oceaniczną na ląd, a miasto to leży zaledwie 5 metrów ponad poziomem oceanu. 

wtorek, 5 września 2017

Zagadki wrzesień

Na podstawie opisu podaj nazwę wiatru

1. Wiatr wiejący we wschodniej Ukrainie, na Nizinie Nadkaspijskiej, w Kazachstanie. Jest suchy, gorący, często towarzyszy mu burza pyłowa.

2. „Czarna burza”, silny północno – wschodni wiatr w Azji Środkowej. Wieje wiosną i latem, wywiewa pustynne piaski i pyły.

3. Wiatr wiejący w Azji Południowo – Wschodniej. Należy do wiatrów okresowych, zmieniających swój kierunek co pół roku. Powstaje na skutek różnic ciśnienia nad kontynentem i oceanem. W ciepłej porze wieje z oceanu na ląd, a w chłodnej odwrotnie – z lądu w stronę oceanu.

4. Wiatr wiejący nad Filipinami i Morzem Południowochińskim. Jest potężnym wirem powietrza, w którym ciśnienie maleje w kierunku środka. Na obszarach występowania tych wiatrów panuje pogoda o dużym zachmurzeniu i występują opady atmosferyczne.

5. Gwałtowny, suchy i gorący wiatr, wiejący na pustyniach Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego. Wywołuje burze piaskowe i pyłowe.

6. Suchy, zimny, porywisty wiatr wiejący w południowej Francji. Najczęściej pojawia się w okresie zimowym i wiosennym, stanowi duże zagrożenie dla upraw w tym regionie. 

poniedziałek, 4 września 2017

Zagadki geograficzne

Serdecznie zapraszam wszystkich siódmoklasistów do rozwiązywania zagadek geograficznych. Będą się one ukazywać na blogu raz w miesiącu. Rozwiązania należy mi dostarczyć na kartce wraz z podanym imieniem i nazwiskiem oraz klasą ucznia. Na odpowiedzi czekam do końca miesiąca, w którym ukazał się dany zestaw pytań. Za każdy poprawnie rozwiązany zestaw zagadek uczeń może otrzymać dwa plusy.
Życzę powodzenia!

Koło Geograficzne ”Obieżyświat"

Serdecznie zapraszam uczniów klas 7 na zajęcia Koła Geograficznego "Obieżyświat", które będą się odbywały w poniedziałki w godz. 14:45 - 15:30, w sali 210. To propozycja dla uczniów ciekawych świata. Na zajęciach będziemy przemierzać morza i oceany w poszukiwaniu najciekawszych, fascynujących i niewiarygodnych miejsc oraz zjawisk na Ziemi. Będziecie mieli możliwość pogłębiania wiedzy zdobytej na lekcjach, doskonalenia umiejętności praktycznych, rozwijania zdolności i zainteresowań oraz przygotowania się do konkursów geograficznych.

Na dobry początek

Drodzy uczniowie!
To jest miejsce, w którym znajdziecie informacje dotyczące lekcji geografii, dodatkowe zadania, instrukcje do prac długoterminowych i projektów oraz ciekawostki naukowe. Niech ten blog będzie dla Was inspiracją do pogłębiania wiedzy, rozwijania zainteresowań i poszukiwania odpowiedzi nawet na te najtrudniejsze pytania.