piątek, 29 września 2017

Czy Katalonia odłączy się od Hiszpanii?

Na niedzielę zaplanowane jest w Katalonii referendum podczas którego mieszkańcy mają się wypowiedzieć, czy chcą być nadal częścią Hiszpanii, czy wolą się usamodzielnić. Hiszpański rząd nie uznaje referendum, a wręcz próbuje uniemożliwić jego przeprowadzenie. W internecie zablokowano część stron informujących o referendum, a do Katalonii skierowano dodatkowe oddziały policji, które skonfiskowały karty do głosowania i zatrzymały najważniejszych katalońskich polityków. Władze Hiszpanii bronią się w ten sposób przed ewentualnym rozpadem kraju, bo podobne dążenia jak Katalonia mają inne regiony min. Kraj Basków. Odłączenie się Katalonii miałoby również zły wpływ na gospodarkę Hiszpanii, ponieważ Katalonia wytwarza aż  20% krajowego PKB.

czwartek, 28 września 2017

Podział polityczny świata

Na ostatnich zajęciach Koła Geograficznego pracowaliśmy z mapą polityczną świata. Poznawaliśmy największe, najmniejszej i najciekawsze kraje i ich stolice.
Oto kilka informacji.
Kraje o największym terytorium to:
1. Rosja
2. Kanada
3. Stany Zjednoczone
4. Chiny
5. Brazylia
6. Australia
7. Indie
8. Argentyna
9. Kazachstan
10. Algieria

Co ciekawe, powierzchnia tych 10 państw stanowi aż 49% powierzchni lądów na Ziemi.
Szczegółowe dane znajdziecie na stronie Głównego Urzędu Statystycznego stat.gov.pl/statystyka-miedzynarodowa/porownania-miedzynarodowe/tablice-o-krajach-wedlug-tematow/terytorium-i-ludnosc/
Najmłodszym krajem jest powstały 9 lipca 2011 roku Sudan Południowy ze stolicą w Dżubie. Państwo to powstało na skutek długotrwałej wojny domowej i w konsekwencji oddzielenia się od Sudanu.
Najmniejszym państwem jest Watykan o powierzchni 0,44 km2.
Najdłuższa nazwa stolicy to
Sri Dźajawardanapura Kotte, czyli stolica Sri Lanki.
Mapa polityczna świata kryje wiele ciekawych informacji, zachęcam do jej poznawania.

czwartek, 7 września 2017

Huragan Irma

Nad Karaibami szleje najpotężniejszy huragan odnotowany dotąd na Atlantyku. Jego siła oceniana jest na 5 stopień, czyli najwyższy w skali. Wokół oka cyklonu wieje wiatr z prędkością 300 km/h, niszcząc wszystko, co napotyka na swojej drodze. W niedzielę huragan dotrze do Florydy, gdzie będzie dużym zagrożeniem dla miasta Miami. Huraganowy wiatr "wpycha" bowiem wodę oceaniczną na ląd, a miasto to leży zaledwie 5 metrów ponad poziomem oceanu. 

wtorek, 5 września 2017

Zagadki wrzesień

Na podstawie opisu podaj nazwę wiatru

1. Wiatr wiejący we wschodniej Ukrainie, na Nizinie Nadkaspijskiej, w Kazachstanie. Jest suchy, gorący, często towarzyszy mu burza pyłowa.

2. „Czarna burza”, silny północno – wschodni wiatr w Azji Środkowej. Wieje wiosną i latem, wywiewa pustynne piaski i pyły.

3. Wiatr wiejący w Azji Południowo – Wschodniej. Należy do wiatrów okresowych, zmieniających swój kierunek co pół roku. Powstaje na skutek różnic ciśnienia nad kontynentem i oceanem. W ciepłej porze wieje z oceanu na ląd, a w chłodnej odwrotnie – z lądu w stronę oceanu.

4. Wiatr wiejący nad Filipinami i Morzem Południowochińskim. Jest potężnym wirem powietrza, w którym ciśnienie maleje w kierunku środka. Na obszarach występowania tych wiatrów panuje pogoda o dużym zachmurzeniu i występują opady atmosferyczne.

5. Gwałtowny, suchy i gorący wiatr, wiejący na pustyniach Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego. Wywołuje burze piaskowe i pyłowe.

6. Suchy, zimny, porywisty wiatr wiejący w południowej Francji. Najczęściej pojawia się w okresie zimowym i wiosennym, stanowi duże zagrożenie dla upraw w tym regionie. 

poniedziałek, 4 września 2017

Zagadki geograficzne

Serdecznie zapraszam wszystkich siódmoklasistów do rozwiązywania zagadek geograficznych. Będą się one ukazywać na blogu raz w miesiącu. Rozwiązania należy mi dostarczyć na kartce wraz z podanym imieniem i nazwiskiem oraz klasą ucznia. Na odpowiedzi czekam do końca miesiąca, w którym ukazał się dany zestaw pytań. Za każdy poprawnie rozwiązany zestaw zagadek uczeń może otrzymać dwa plusy.
Życzę powodzenia!

Koło Geograficzne ”Obieżyświat"

Serdecznie zapraszam uczniów klas 7 na zajęcia Koła Geograficznego "Obieżyświat", które będą się odbywały w poniedziałki w godz. 14:45 - 15:30, w sali 210. To propozycja dla uczniów ciekawych świata. Na zajęciach będziemy przemierzać morza i oceany w poszukiwaniu najciekawszych, fascynujących i niewiarygodnych miejsc oraz zjawisk na Ziemi. Będziecie mieli możliwość pogłębiania wiedzy zdobytej na lekcjach, doskonalenia umiejętności praktycznych, rozwijania zdolności i zainteresowań oraz przygotowania się do konkursów geograficznych.

Na dobry początek

Drodzy uczniowie!
To jest miejsce, w którym znajdziecie informacje dotyczące lekcji geografii, dodatkowe zadania, instrukcje do prac długoterminowych i projektów oraz ciekawostki naukowe. Niech ten blog będzie dla Was inspiracją do pogłębiania wiedzy, rozwijania zainteresowań i poszukiwania odpowiedzi nawet na te najtrudniejsze pytania.