środa, 21 marca 2018

Polacy jako pierwsi na świecie odpłynęli Antarktydę

Po ponad dwóch miesiącach zmagań załoga jachtu Katharsis II może poszczycić się niebywałym osiągnięciem. Jako pierwsi w historii polscy żeglarze opłynęli Antarktydę po jej wodach, zaliczając wszystkie 12 mórz i pokonując prawie 19 tys. km. Cała pętla została wykonana w trakcie żeglugi non stop na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej, czyli bardzo blisko lądu. Było to niezwykle trudne z uwagi na warunki pogodowe jakie w tym rejonie panują, czyli silny wiatr, niska temperatura i kiepska widoczność, która dodatkowo utrudniała omijanie lodu.

wtorek, 13 marca 2018

Znaleziono największy w Polsce meteoryt

Nad północną częścią Poznania 5 tys. lat temu spadł deszcz meteorytów. Dotąd na Morasku odnaleziono kilka odłamków dużego meteorytu żelaznego, należącego prawdopodobnie do roju Perseidów.  Na pierwszy okaz o wadze niespełna 80 kg, natrafiono przypadkiem już w 1914 roku. Latem ubiegłego roku odkryto " Kruszynkę", czyli największy znaleziony dotąd w Polsce kawałek meteorytu ważący 271 kg.  Wiadomość tą ujawniono dopiero teraz, po kilku miesiącach oczyszczania meteorytu  z naleciałości, które narosły już na Ziemi. To fascynujące znalezisko można oglądać w Muzeum Ziemi na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. W znajdującym się niedaleko muzeum rezerwacie Meteoryt Morasko można zobaczyć ślady upadku meteorytów, czyli kratery powstałe w wyniku kolizji fragmentów meteorytu z ziemią. Moraskie kratery to jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów zarówno jeśli chodzi o ich wielkość, jak i liczbę. Największy ma średnicę około 60 m i głębokość dochodzącą do 11,5 m.

poniedziałek, 5 marca 2018

Polska zimowa wyprawa na K2 zakończona

K2 nadal pozostaje jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym dotąd zimą. Niestety polskiej ekipie nie udało się stanąć na drugim pod względem wysokości szczycie Ziemi, wyprawa zostaje zakończona. Olbrzymi wysiłek i zaangażowanie zostały pokonane przez niezwykle trudne warunki pogodowe. Wpływa na nie fakt, iż K2 jest najbardziej wysuniętym na północ ośmiotysięcznikiem. Szansa na tzw. okno pogodowe jeszcze była, ale jak się okazało liny poręczowe zostały przysypane śniegiem, istniało duże ryzyko lawinowe, namioty w jednym z obozów zniszczył silny wiatr, a część ekipy nie zdążyłaby się odpowiednio zaaklimatyzować. Wszystkie te czynniki wpłynęły na decyzję polskiego zespołu. Być może za rok znowu pojawiają się w Pakistanie i spróbują się zapisać na kartach historii himalaizmu...

niedziela, 4 marca 2018

Zagadki marzec


Ciekawostki ze świata. O czym mowa?
1. Stan w Australii uznawany za krainę owiec. W tym żyznym regionie występuje największe pogłowie owiec na świecie.
2. Jeden ze stanów USA, który od roku 1970 na mocy uchwały parlamentu stanowego nosi oficjalnie przydomek „Sunshine State”.
3. Państwo, którego nazwa w języku perskim oznacza „ziemia ognia”.
4. Miejscowość na Węgrzech, w pobliżu której znajduje się rezerwat z resztkami puszty.
5. Największe z państw położonych na największym półwyspie Ziemi.
6. Francuska kraina wygasłych wulkanów.


Odpowiedzi do zagadek - luty


1. Cerkwie w : w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku, Turzańsku, Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu, Brunarach Wyżnych oraz Kopalnia soli w Bochni.
2. Araukaria
3. Żadne.
4. Korea Południowa
5. Alabama
6. Casablanca