czwartek, 8 listopada 2018

Zagadki listopad


Co to za zatoka?

1. Jest zatoką Morza Bałtyckiego leżącą pomiędzy Szwecją i Finlandią o długości 668 km i zajmowanej powierzchni 112 tys. km². Zimą bywa cała skuta lodem.
2. Zatoka na Oceanie Indyjskim, na południowo - zachodnim wybrzeżu Australii. Jej połączenie z morzem jest szerokie na 64 km. Posiada maksymalną głębokość 50 m. Głównym portem jest Bunbury.
3. Jest otwartą zatoką na Oceanie Atlantyckim, rozdziela wybrzeże Francji i Półwysep Iberyjski. Nawiedzana jest przez częste i silne sztormy. Tu uchodzą rzeki Loara i Garonna. Na jej wodach rozwija się rybołówstwo min. sardynek, sardeli, tuńczyków oraz hodowla ostryg. Głównymi portami zatoki są: Brest, Bordeaux, San Sebastián, Bilbao.
4. Leży w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, na wybrzeżu Ameryki Północnej, pomiędzy półwyspami: Florydą i Jukatanem. Granica pomiędzy jej wodami a wodami Morza Karaibskiego jest Kuba. Położona jest na szlaku niszczycielskich cyklonów tropikalnych, które pojawiają się w jej rejonie latem i jesienią. W jej części wydobywa się ropę naftową. Głównymi portami zatoki są: Houston, Nowy Orlean, Tampa, Hawana, Veracruz, Tampico.
5. Zatoka będąca częścią Morza Śródziemnego, do której uchodzi rzeka Rodan. Głównym portem zatoki jest Marsylia.
6. Zatoka na Morzu Ochockim, leżąca na zachód od Półwyspu Kamczatka. Od grudnia do maja jest pokryta lodem, a pływy w tej zatoce dochodzą do 13 metrów.

Zagadka konkursowa z cyklu "Jak dobrze znasz Ziemię?"


Ciekawostki geograficzne w Polsce

1. Najkrótsza w Polsce ulica, licząca zaledwie 24 m, znajduje się ona na warszawskim Nowym Mieście. Jej nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli okolicznych gruntów, mieszczan warszawskich.
2. Wieś położona w województwie łódzkim,w gminie Żarnów. Jej nazwa jest jednocześnie nazwą jednego z kontynentów. Miejscowość ta liczy zaledwie 19 mieszkańców.
3. Najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr. Jest jaskinią krasową utworzoną głównie w wapieniach triasu i jury. Odkryta została w 1959 roku, ale znana była już dawniej góralom.
4. Miejscowość, w której powstała pierwsza polska kopalnia ropy w 1854 r., z inicjatywy Ignacego Łukaszewicza.
5. Najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, należy do Korony Gór Polski. Osiąga wysokość 1346 m n.p.m. Znajduje się tam żelazny krzyż ustawiony w 1987 r., upamiętniający – wraz z wmurowaną tablicą – pobyt ks. Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953.
6. Wieś położona między Kluczborkiem a Opolem, będąca miejscowością o najkrótszej w Polsce nazwie. Motorem gospodarczym wsi była działająca w latach 1774 - 1843 huta szkła, gdzie wyrabiano zielone szkło.