Rozpoznaj ciekawostki ze świata
1. Polski podróżnik, który należał do najważniejszych badaczy Mikronezji. Spędzając dni z mieszkańcami tych wysp zajmował się etnografią, przyrodą, archeologią i kartografią, a także badaniem języków tubylców. Jego pracę w tym regionie upamiętnienia nazwa szczytu na Nowej Gwinei.
2. Pływające domy, czyli łodzie mieszkalne, które służą równocześnie do przewozu towarów lub połowu ryb. Używane są na rzekach Dalekiego Wschodu i Półwyspu Indochińskiego. Mieszkańcy takich nawodnych „osiedli” spędzają w nich często całe życie, nie opuszczając łodzi od narodzin aż do śmierci.
3. Azjatyckie królestwo, które na mapie kształtem przypomina głowę słonia z długą trąbą.
4. Drzewo z rodziny jasnotowatych występujące w południowej i południowo – wschodniej Azji. Osiąga ono ponad 40 metrów wysokości i wiek ponad 200 lat. Ciężkie, brunatne drewno wykorzystuje się do budowy statków oraz w meblarstwie. Największymi producentami tego drewna są: Myanmar, Indie i Tajlandia.
5. Największa wyspa Tajlandii porośnięta gajem oliwnym, perła tropikalnych kurortów. Zniszczona bardzo mocno przez tsunami 26.12.2004 roku.
6. Formacja roślinna w Andach składająca się z sucholubnych traw i krzewinek.
Zagadka konkursowa z cyklu "Jak dobrze znasz Ziemię?"
Ciekawostki ze świata
1. Największa wyspa na Jeziorze Wiktorii.
2. Kraj sąsiadujący z Polską, który 1 stycznia 2015 roku wstąpił do strefy euro.
3. Przenośne namioty ze skóry lub tkanin na drewnianym stelażu używane przez koczownicze narody pasterskie środkowej Azji. Spełniają one trzy podstawowe warunki: dobrze chronią przed deszczem i zimnem, są proste w montażu, a po złożeniu łatwo je transportować na grzbietach zwierząt.
4. Tradycyjny strój każdej Hinduski, czyli owijana wokół ciała tkanina, która może mieć nawet dziewięć metrów długości. Jej założenie nie wymaga użycia sprzączek czy guzików, trzyma się dzięki węzłom.
5. Jedno z największych miast na świecie, które zostało zbudowane na zasypanym jeziorze. Grunt jest bardzo grząski i niebezpieczny podczas trzęsień ziemi. Kiedyś nazywane było Miastem Pałaców oraz Miastem Nadziei.
6. Szczyt w Himalajach o wysokości 8126 m n.p.m. Jest jednym z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników.