wtorek, 4 grudnia 2018

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach

W Katowicach właśnie rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ. To już trzeci raz, kiedy Polska jest gospodarzem tego spotkania, po raz pierwszy było to w Poznaniu w 2008 r., a później jeszcze w Warszawie, w 2013r. Celem spotkania państw należących do ONZ jest walka ze zmianami klimatu. Delegaci z całego świata będą dyskutować o tym, co jeszcze można zrobić, żeby powstrzymać wzrost temperatury na Ziemi. Podniesienie temperatury może bowiem przynieść tragicznie skutki, od gwałtownych zjawisk pogodowych po zupełne zalanie niektórych obszarów, z uwagi na podnoszący się poziom wód Wszechoceanu. Aktualnie szacuje się, iż do końca stulecia klimat się ociepli o 3,2 stopnia C, co zdaniem naukowców przyniesie katastrofalne skutki dla całej planety. Należy zatem bardzo ograniczyć emisję CO2, który odpowiada za efekt cieplarniany oraz korzystać z odnawialnych źródeł energii. Wbrew pozorom nie jest to takie proste i wymaga odważnych politycznych decyzji oraz solidarności państw w tej sprawie. Czy uda się w Katowicach osiągnąć kompromis, zobaczymy.

poniedziałek, 3 grudnia 2018

Zagadki grudzień


O jakim regionie geograficznym mowa?
1. Położony w zachodniej części Austrii i północnych Włoszech, jego głównym miastem jest Insbruck. W regionie tym przetrwało do dziś ok. 360 km2 lodowców. Największym z nich jest lodowiec Pasterze, którego nazwa pochodzi od popularnego w tym regionie wypasu owiec. W regionie tym występują znakomite warunki do uprawiania turystyki górskiej, alpinizmu oraz sportów zimowych.
2. Region na południu Hiszpanii, który przecina rzeka Gwadalkiwir. Na długości 900 km oblewają go morza, a od Maroka oddziela go wąska Cieśnina Gibraltarska. Sewillę, stolicę regionu odwiedza rocznie ok. 16 milionów turystów.
3. Region, który zajmuje 1/5 powierzchni Niemiec i jest największym krajem związkowym, z miastami takimi jak Monachium (stolica) i Norynberga. Ten region nazywany jest „gospodarczymi płucami Niemiec”, ponieważ posiada żyzne ziemie, jest prężnym ośrodkiem przemysłu, usług i turystyki.
4. Obejmuje rozległy trójkątny półwysep Francji wcinający się w wody Oceanu Atlantyckiego, oblewany od północy wodami cieśniny La Manche. W Rennes, stolicy regionu znajdują się zakłady Citroena.
5. Kraina historyczna położona w centralnej Rumunii. Jej główne miasta to Braszków i Sybin.
6. Kraina historyczna i region administracyjny Francji położony na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, o długiej na 270 km linii brzegowej. Jest to jeden z głównych w tym kraju ośrodków uprawy winorośli i tytoniu. Z tego regionu pochodzi jedno z najsłynniejszych win na świecie – Bordeaux.

Zagadka konkursowa z cyklu "Jak dobrze znasz Ziemię?"

Rozpoznaj niewielkie państwa świata

1. Państwo wyspiarskie, położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. Stolica, w której mieszka trochę ponad 1/4 ludności jest jedynym ośrodkiem miejskim w kraju. Wyspy leżą zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza i są zagrożone całkowitym zalaniem. Państwo to od lat zwraca się do największych i najpotężniejszych krajów świata o pomoc w ograniczaniu efektu cieplarnianego.
2. Państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, którego głową jest brytyjski monarcha reprezentowany przez gubernatora generalnego. Stolicą państwa jest miasto Basseterre. Kraj ten to dwie górzyste wyspy, które dzieli cieśnina Narrows. Powierzchnia jest niewielka, bo zajmuje jedynie 261 km2.
3. Państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, położone na północ od Nauru i Kiribati, na wschód od Mikronezji oraz na południe od amerykańskiej wyspy Wake. To 1225 wysepek rozrzuconych na zachodnim Pacyfiku, na terenie o powierzchni ponad miliona kilometrów kwadratowych. W skład państwa wchodzi 29 atoli oraz 5 izolowanych wysp, a łączna powierzchnia lądu wynosi zaledwie 181 km2. Najważniejsze atole i wyspy tworzą dwie główne grupy: Ratak i Ralik, które znaczą odpowiednio "wschód słońca" i "zachód słońca".
4. Państwo położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji, tworzy archipelag Wysp Lagunowych o powierzchni 26 km2. Na wschód od archipelagu przebiega międzynarodowa linia zmiany daty.
5. Państwo wyspiarskie będące jednym z najmniejszych na półkuli zachodniej. Najwyższym wzniesieniem na największej wyspie jest Górą Świętej Katarzyny o wysokości 840 m n.p.m.
6. Królestwo nad Zatoką Perską, którego nazwa w języku arabskim oznacza „dwa morza”. Kraj jest wybitnie nizinny, pokryty pustyniami (nie ma stałych rzek) i miejscami słonymi bagnami.




Odpowiedzi do zagadek - listopad


Co to za zatoka?
1.Botnicka
2. Geografa
3. Biskajska
4. Meksykańska
5. Lwia
6. Szelichowa

Zagadka konkursowa z cyklu "Jak dobrze znasz Ziemię?

Ciekawostki geograficzne w Polsce
1. Samborska

2. Afryka
3. Wielka Śnieżna
4. Bóbrka
5. Tarnica
6. Oś

czwartek, 8 listopada 2018

Quest, czyli forma aktywnego zdobywania wiedzy

Jak poznać dany region czy miasto i przy tym dobrze się bawić? Ciekawą alternatywą do tradycyjnych wycieczek jest coraz bardziej popularny w Polsce quest. Co to takiego? Quest jest to rodzaj gry terenowej, polegającej na odkrywaniu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego poprzez podążanie nieoznakowanym szlakiem, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach oraz na mapie. Uczestnicy gry na trasie wykonują zadania, które służą do rozwiązania finałowego hasła. Dzięki niemu odnajduje się nagrodę w postaci ukrytej w skrzynce pieczęci. Quest jest połączeniem elementów podchodów i znanych już gier miejskich. Celem questingu jest nauka poprzez zabawę, promowanie ciekawych miejsc i odnajdywanie wyjątkowości w miejscach wydawałoby się dobrze nam znanych. Ta forma aktywnego zwiedzania narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a dziś rozpowszechniona jest w wielu krajach, również w Polsce. Informacje, gdzie można szukać questów znajdziecie min. na stronach  www. questing.pl i questy.com.pl. Zachęcam do takiej formy spędzania wolnego czasu, bo to naprawdę świetna i wciągająca zabawa. 

Zagadki listopad


Co to za zatoka?

1. Jest zatoką Morza Bałtyckiego leżącą pomiędzy Szwecją i Finlandią o długości 668 km i zajmowanej powierzchni 112 tys. km². Zimą bywa cała skuta lodem.
2. Zatoka na Oceanie Indyjskim, na południowo - zachodnim wybrzeżu Australii. Jej połączenie z morzem jest szerokie na 64 km. Posiada maksymalną głębokość 50 m. Głównym portem jest Bunbury.
3. Jest otwartą zatoką na Oceanie Atlantyckim, rozdziela wybrzeże Francji i Półwysep Iberyjski. Nawiedzana jest przez częste i silne sztormy. Tu uchodzą rzeki Loara i Garonna. Na jej wodach rozwija się rybołówstwo min. sardynek, sardeli, tuńczyków oraz hodowla ostryg. Głównymi portami zatoki są: Brest, Bordeaux, San Sebastián, Bilbao.
4. Leży w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego, na wybrzeżu Ameryki Północnej, pomiędzy półwyspami: Florydą i Jukatanem. Granica pomiędzy jej wodami a wodami Morza Karaibskiego jest Kuba. Położona jest na szlaku niszczycielskich cyklonów tropikalnych, które pojawiają się w jej rejonie latem i jesienią. W jej części wydobywa się ropę naftową. Głównymi portami zatoki są: Houston, Nowy Orlean, Tampa, Hawana, Veracruz, Tampico.
5. Zatoka będąca częścią Morza Śródziemnego, do której uchodzi rzeka Rodan. Głównym portem zatoki jest Marsylia.
6. Zatoka na Morzu Ochockim, leżąca na zachód od Półwyspu Kamczatka. Od grudnia do maja jest pokryta lodem, a pływy w tej zatoce dochodzą do 13 metrów.

Zagadka konkursowa z cyklu "Jak dobrze znasz Ziemię?"


Ciekawostki geograficzne w Polsce

1. Najkrótsza w Polsce ulica, licząca zaledwie 24 m, znajduje się ona na warszawskim Nowym Mieście. Jej nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli okolicznych gruntów, mieszczan warszawskich.
2. Wieś położona w województwie łódzkim,w gminie Żarnów. Jej nazwa jest jednocześnie nazwą jednego z kontynentów. Miejscowość ta liczy zaledwie 19 mieszkańców.
3. Najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr. Jest jaskinią krasową utworzoną głównie w wapieniach triasu i jury. Odkryta została w 1959 roku, ale znana była już dawniej góralom.
4. Miejscowość, w której powstała pierwsza polska kopalnia ropy w 1854 r., z inicjatywy Ignacego Łukaszewicza.
5. Najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, należy do Korony Gór Polski. Osiąga wysokość 1346 m n.p.m. Znajduje się tam żelazny krzyż ustawiony w 1987 r., upamiętniający – wraz z wmurowaną tablicą – pobyt ks. Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953.
6. Wieś położona między Kluczborkiem a Opolem, będąca miejscowością o najkrótszej w Polsce nazwie. Motorem gospodarczym wsi była działająca w latach 1774 - 1843 huta szkła, gdzie wyrabiano zielone szkło.




Odpowiedzi do zagadek - pażdziernik

Rozpoznaj "kolorowe" obiekty geograficzne
1. Pasmo Błękitne
2. Biały Przylądek
3. Rzeka Czerwona
4. Czarna Woda
5. Czerwone Wierchy
6. Złote Piaski

Zagadka konkursowa z cyklu "Jak dobrze znasz Ziemię?"
Rozpoznaj ciekawe obiekty geograficzne Europy
1. Krywań
2. Owernia
3. Wyspa Mainau
4. J. Kaali
5. Cetina
6. Zamek Neuschwanstein






wtorek, 9 października 2018

Azja - wyjątkowy kontynent

Spośród wszystkich siedmiu kontynentów to właśnie Azja odznacza się dużą wyjątkowością zarówno pod względem środowiska przyrodniczego, jak i ludzi, którzy tam mieszkają. Co się składa na tą wyjątkowość? Otóż min.:


  • Azja to największy kontynent, o powierzchni ponad 44 km²
  • Na terenie Azji leży najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest o wysokości 8848 m n.p.m.
  • Poza najwyższą górą świata w Azji znajduje się jeszcze 13 innych ośmiotysięczników, w tym jedyny nie zdobyty zimą - K2
  • Do Azji należy największy półwysep świata - Płw.Arabski
  • W Azji jest położone największe i najgłębsze jezioro świata. Są to odpowiednio Morze Kaspijskie i jezioro Bajkał,
  • Na tym kontynencie leży najwyżej położona wyżyna świata - Wyż. Tybetańska
  • Przez terytorium Azji biegnie najdłuższa linia kolejowa na świecie o długości ponad 9 tys. km, czyli kolej transsyberyjska. Wybierając się w podróż tą linią, z Moskwy do Władywostoku przekracza się aż 8 stref czasowych,
  • W Azji (i częściowo w Europie) leży największe państwo świata, Rosja
  • Na terytorium Azji znajduje się najgłębsza depresja 431 m p.p.m. - Morze Martwe. Jest to jednocześnie zbiornik wodny o największym na świecie zasoleniu.
  • Na tym kontynencie występują wszystkie strefy klimatyczne
  • To własnie w Azji odnotowano najwyższą roczna  sumę opadów na świecie. U podnóża Himalajów, w miejscowości Czerapundżi zarejestrowano opad o wysokości 26 tys. mm
  • Ludność Azji stanowi aż 60% ludności świata
  • Dwa kraje azjatyckie, czyli Chiny i Indie liczą ponad miliard mieszkańców (każdy z nich)
  • Z Azji pochodzi 90% światowej produkcji ryżu
  • Japończycy to najdłużej żyjący naród świata
  • W Zatoce Perskiej znajdują się największe na świecie złoża ropy naftowej
  • W Azji rozwinęły się jedne z najstarszych cywilizacji, min.chińska i mezopotamska
  • Na tym kontynencie ciągnie się na ponad 21 tys. km Wielki Mur Chiński
Przykładów i dowodów na unikatowość tego kontynentu jest bardzo dużo, zachęcam do zgłębienia wiedzy na ten temat. 

niedziela, 30 września 2018

Odpowiedzi do zagadek - wrzesień

Rozpoznaj ciekawe miasta Stanów Zjednoczonych
1. Filadelfia
2. Chicago
3. Detroit
4. Denver
5. Bloomington
6. Portland

Zagadka konkursowa " Jak dobrze znasz Ziemię?"


Nazwy zwierząt na mapach

1. Bóbr
2. Amur
3. Tygrys
4. Wieprz
5. Wyspy Owcze
6. Wyspa Kangura

Zagadki październik


Rozpoznaj „kolorowe” obiekty geograficzne

1. Pasmo górskie na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w południowej części Appalachów. Najwyższy szczyt - Mitchell (2037 m n.p.m.).
2. Przylądek w Tunezji u wybrzeży Morza Śródziemnego, zlokalizowany w pobliżu miasta Bizerta, o współrzędnych (37°20’18”N).
3. Rzeka płynąca w południowych Chinach i północnym Wietnamie o długości 1280 km. Uchodzi do Morza Południowochińskiego tworząc deltę.
4. To niewielka miejscowość położona nad rzeką Wdą na południu województwa pomorskiego, na obrzeżu Borów Tucholskich. Znajduje się na turystycznym Szlaku Kamiennych Kręgów. W 1993 miejscowości nadano prawa miejskie.
5. Masyw górski znajdujący się w ciągu głównego grzbietu Tatr Zachodnich. Biegnie nim granica słowacko-polska. W skład masywu wchodzą cztery szczyty: Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak, Kopa Kondracka. Nazwa pochodzi od rosnącej tu, czerwieniejącej jesienią rośliny zw. sitem trójdzielnym.
6. Popularny kurort w Bułgarii położony na Wybrzeżu Morza Czarnego.


Zagadka konkursowa z cyklu "Jak dobrze znasz Ziemię?"

Rozpoznaj ciekawe obiekty geograficzne Europy

1. Narodowa góra Słowaków, wspominana w ich hymnie i widoczna w herbie. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego, zakrzywionego szczytu.
2. Kraina historyczna i region administracyjny w centralnej Francji, która obejmuje wyżynne tereny urozmaicone licznymi stożkami wygasłych wulkanów (najwyższy Puy de Sancy - 1885 m n.p.m.).
3. Niewielka, 44-hektarowa wyspa na Jeziorze Bodeńskim, w jego północno-zachodniej części. Dzięki wpływowi jeziora, klimat tam jest łagodny i wilgotny, umożliwiający uprawę nawet subtropikalnych roślin bez osłon. W gruncie rosną więc pomarańcze, cytryny, granaty, śródziemnomorskie palmy, a poza tym przepiękne róże i dalie.
4. Niemal idealnie okrągłe jezioro będące jedną z największych atrakcji turystycznych Estonii. Powstało, gdy w VII wieku przed naszą erą z siłą bomby jądrowej uderzył w ziemię meteoryt.
5. Rzeka w Chorwacji mająca źródła w okolicach miejscowości o tej samej nazwie w Górach Dynarskich. Na całej swej długości (105 km) rzeka jest bardzo kręta i rwąca, co sprzyja uprawianiu raftingu.
6. Zamek położony na pograniczu Niemiec i Austrii. Powstał dzięki królowi Ludwikowi II Bawarskiemu, który był jego fundatorem. Zamek jest jak z bajki, dlatego był pierwowzorem dla projektu zamku w Disneylandzie.


wtorek, 25 września 2018

W Poznaniu zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający Kazimierza Nowaka

Kazimierz Nowak to wyjątkowa postać wśród podróżników, szczególnie ważna dla mieszkańców Poznania, z którym był związany. Z okazji 120 urodzin i 80 rocznicy śmierci to właśnie w Poznaniu, na Łazarzu zostanie odsłonięty jego otwarty, interaktywny pomnik. Jadąc na nietypowym rowerze stojącym przy latarni będzie można rozświetlić latarnię i naładować telefon. Poznaniacy dzięki takiej inicjatywie będą  mogli pokonać dystans, jaki kilkadziesiąt lat temu przemierzył Kazimierz Nowak. 40 tysięcy kilometrów jakie pokonał, w niezwykle trudnych warunkach, to mniej więcej tyle ile wynosi długość równika! Warto o tym i o Nim pamiętać.

niedziela, 9 września 2018

Zagadki wrzesień

Rozpoznaj ciekawe miasta Stanów Zjednoczonych

1. Miasto położone na północnym - wschodzie kraju, w stanie Pensylwania. 4 lipca 1776 r. podpisano tu Deklarację Niepodległości. Najważniejszym zabytkowym budynkiem w mieście jest Independence Hall, gdzie podpisano Deklarację.
2. Miasto powstałe w bardzo bagnistym regionie. Jego nazwa wywodzi się od pewnego indiańskiego słowa, które oznacza „miejsce dzikich cebuli” – to nawiązanie do gnijących roślin bagiennych, które niegdyś zajmowały obszar dzisiejszego miasta. Do 1997 r. w mieście tym znajdował się najwyższy budynek świata – Sears Tower.
3. Miasto w stanie Michigan, siedziba takich firm jak: Ford, General Motors i Chrysler. Założone 24 lipca 1701 r. przez Francuza Antoine’a de la Mothe Cadillaca. Leży nad rzeką o tej samej nazwie.
4. Miasto położone dokładnie jedną milę n.p.m. Jest to dawne miasto poszukiwaczy złota, a dziś gospodarcza metropolia w Górach Skalistych. Przy najstarszej ulicy miasta – Larimer Street znajdują się odrestaurowane domy w stylu wiktoriańskim.
5. Miasto nad rzeką Missisipi w stanie Minnesota. Często nazywane miastem jezior, ze względu na 24 niewielkie jeziora znajdujące się w jego pobliżu. Mieści się tam największe na świecie centrum handlowe – Mall of America, w którym znajduje się ponad 500 sklepów.
6. „Miasto róż”, to jedno z określeń tego miasta, położonego na północnym – zachodzie Oregonu. Metropolia ta słynie bowiem z licznych różnych ogrodów, zwłaszcza International Rose Test Garden. Tutejszy klimat z ciepłym latem i deszczowymi, ale stosunkowo łagodnymi zimami jest optymalny do hodowli róż.  



Zagadka konkursowa z cyklu "Jak dobrze znasz Ziemię?"

Nazwy zwierząt na mapach. Rozpoznaj poniższe obiekty.

1. Rzeka w południowo-zachodniej Polsce, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry. Źródła ma we wschodnich Karkonoszach, a uchodzi do Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego.
2. Rzeka we wschodniej Azji wpadająca do Morza Ochockiego. Powstaje ze złączenia rzek Szyłki i Arguni. Nazwa rzeki jest identyczna, jak nazwa pewnej ryby z rodziny karpiowatych.
3. Jedna z rzek Mezopotamii. Na jej zachodnim brzegu leży stolica Iraku, Bagdad. Wypływa z gór Taurusu Wschodniego i wpada do Zatoki Perskiej.
4. Rzeka we wschodniej Polsce, prawy dopływ Wisły (uchodzi do Wisły w okolicy Dęblina). Nad rzeką tą leżą min. takie miasta jak: Krasnystaw, Szczebrzeszyn i Bobrowniki.
5. Archipelag wysp wulkanicznych położony na Morzu Norweskim, stanowiący terytorium zależne Danii.
6. Niewielka wyspa położona na południowy – zachód od Australii, odłączona od kontynentu ok. 10 tysięcy lat temu na skutek podniesienia się poziomu morza.







Zagadki, zagadki, zagadki...

Drodzy uczniowie!
Witam Was po wakacyjnej przerwie i zachęcam do rozwijania geograficznych zainteresowań. Podobnie, jak w ubiegłym roku, co miesiąc będę zamieszczać zestaw sześciu zagadek dotyczących różnych zagadnień geograficznych. Waszym zadaniem, korzystając z dostępnych źródeł wiedzy jest je odgadnąć. Rozwiązania należy mi dostarczyć na kartce wraz z podanym imieniem i nazwiskiem. Na odpowiedzi czekam do końca miesiąca, w którym pojawił się dany zestaw pytań. Za każdy poprawnie rozwiązany zestaw zagadek uczeń może otrzymać maksymalnie sześć plusów, czyli ocenę celującą (liczba plusów odpowiada ilości poprawnych odpowiedzi). Plusy uzyskane w kolejnych miesiącach sumują się. 
Dodatkowo, co miesiąc ukaże się zestaw zagadek specjalnych w ramach całorocznego konkursu geograficznego "Jak dobrze znasz Ziemię?". Ci uczniowie, którzy udzielą na nie poprawnych odpowiedzi i wykażą się największą aktywnością w rozwiązywaniu zagadek otrzymają na koniec roku nagrody.
Życzę powodzenia!


poniedziałek, 4 czerwca 2018

Odpowiedzi do zagadek - maj

1. Rosja, Turcja, Kazachstan
2. Baku
3. Judaizmu
4. Robben
5. Mazowieckie, 42
6. Kuala Lumpur

Erupcja wulkanu Fuego

Gwatemala to niewielki kraj położony w Ameryce Środkowej o którym rzadko słyszy się w mediach. Tymczasem od kilku dni o Gwatemali jest głośno za sprawą wulkanu Fuego, którego wybuch przyczynił się do śmierci kilkudziesięciu osób oraz ogromnych zniszczeń domów i dróg. Fuego, którego nazwę tłumaczy się jako wulkan ognia, wyrzucił do atmosfery strumień gorącej lawy oraz olbrzymią ilość popiołów i dymu, obejmując swym wybuchem obszar zamieszkały przez blisko 2 miliony ludzi. 

"Zielona Wstążka dla Planety"

Już jutro, 5 czerwca w Światowy Dzień Środowiska rusza kampania "Zielona Wstążka dla Planety", która ma zwrócić uwagę na problem negatywnego wpływu społeczeństw na stan środowiska naturalnego. Szczególnie ma ona pobudzić jak największą liczbę osób, instytucji i organizacji do działań w kwestii zanieczyszczania środowiska odpadami z tworzyw sztucznych, które chętnie i często bezrefleksyjnie wykorzystujemy każdego dnia. Jednym z przejawów kampanii będzie oświetlenie obiektów w wielu polskich miastach na zielono. W Poznaniu, o 21:30 na zielono zaświecą Ratusz, Most Jordana i Plaża Miejska na Wildzie.

środa, 9 maja 2018

Zagadki maj

Odpowiedz na poniższe pytania

1. Które kraje leżą na dwóch kontynentach, w Europie i w Azji?

2. Jak nazywa się najniżej położona stolica świata?
3. Wyznawcy jakiej religii obchodzą święto Chanuka?
4. Jak nazywa się wyspa, na której przez 18 lat był więziony Nelson Mandela za swoją działalność opozycyjną?
5. Które województwo ma największą liczbę powiatów? Ile ich jest?
6. W którym mieście wybudowano bliźniacze wieże Petronas Twin Towers?

Odpowiedzi do zagadek - kwiecień


1. Kair
2. Plac Trzech Kultur
3. Rzeka Arkansas
4. Maniok
5. Ziemia Mary Byrd
6. Jaskinia Waitomo




sobota, 5 maja 2018

Badanie Marsa z udziałem polskiej firmy

Właśnie rozpoczęła się dwuletnia misja badania Marsa NASA InSight, która jako pierwsza w historii ma zbadać jego wnętrze. Badania i pomiary mają dotyczyć także temperatury i aktywności sejsmicznej. Chodzi min. o to, by sprawdzić z jakich materiałów jest zbudowany, jak wygląda jego budowa wewnętrzna i czy na jego powierzchni występują  drgania. Duży udział w tych badaniach mają polscy naukowcy z firmy Astronika, którzy zaprojektowali i zbudowali urządzenie Kret HP3. Ma ono posłużyć do zbadania ciepła wydobywanego z głębi czerwonej planety. Rakieta z misją wystartowała dziś ok. godziny 13. polskiego czasu. Czekamy na efekty pracy.

wtorek, 1 maja 2018

Polska w Unii Europejskiej

Dziś 14 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi krajami tj. Czechami, Słowacją, Litwą, Łotwą, Estonią, Cyprem, Maltą, Słowenią i Węgrami Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.
Przystąpienie Polski do układu z Schengen zapewniającego swobodę poruszania się nastąpiło 21 grudnia 2007 (przejścia lądowe i morskie) i 29 marca 2008 (lotniska). Co ponadto zyskała Polska i Polacy  po wejściu do UE? Przede wszystkim olbrzymie środki finansowe, dzięki którym możemy budować nowe drogi, poprawiać jakość infrastruktury, a polscy rolnicy otrzymują dopłaty umożliwiające modernizację sprzętu i restrukturyzację. Przedsiębiorcy dzięki unijnym środkom mogli rozwinąć swoje firmy, a ich produkty mogły trafić na rynek całej wspólnoty.

wtorek, 3 kwietnia 2018

Zagadki kwiecień

1. Afrykańskie miasto, w którym znajduje się dzielnica grobowców zwana " miastem umarłych". 
2. Plac w jednym z miast Meksyku, na którym sąsiadują że sobą prekolumbijskie ruiny, budowle z  okresu kolonizacji hiszpańskiej i współczesne domy.
3. Rzeka w Stanach Zjednoczonych, główny prawy dopływ Missisipi nad którą przerzucono jeden z najwyższych mostów na świecie. Jego konstrukcja wznosi się na wysokość 321 m ponad poziomem rzeki.
4. Roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej, tam też jest uprawiana. Otrzymuje się z niej mąkę, tzw. kassawę, która służy do wypieku chleba.
5. Obszar w zachodniej części Antarktydy, nad którym najlepiej można obserwować efektowne zjawiska w atmosferze. Nazywany jest biegunem zórz polarnych.
6. Jaskinia położona na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Znana jest z występującej tam populacji "świecących robaczków", a są nimi poczwarki muchówki. 

Odpowiedzi do zagadek - marzec


1. Queensland
2. Floryda
3. Azerbejdżan
4. Hortobagy
5. Arabia Saudyjska
6. Owernia


środa, 21 marca 2018

Polacy jako pierwsi na świecie odpłynęli Antarktydę

Po ponad dwóch miesiącach zmagań załoga jachtu Katharsis II może poszczycić się niebywałym osiągnięciem. Jako pierwsi w historii polscy żeglarze opłynęli Antarktydę po jej wodach, zaliczając wszystkie 12 mórz i pokonując prawie 19 tys. km. Cała pętla została wykonana w trakcie żeglugi non stop na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej, czyli bardzo blisko lądu. Było to niezwykle trudne z uwagi na warunki pogodowe jakie w tym rejonie panują, czyli silny wiatr, niska temperatura i kiepska widoczność, która dodatkowo utrudniała omijanie lodu.

wtorek, 13 marca 2018

Znaleziono największy w Polsce meteoryt

Nad północną częścią Poznania 5 tys. lat temu spadł deszcz meteorytów. Dotąd na Morasku odnaleziono kilka odłamków dużego meteorytu żelaznego, należącego prawdopodobnie do roju Perseidów.  Na pierwszy okaz o wadze niespełna 80 kg, natrafiono przypadkiem już w 1914 roku. Latem ubiegłego roku odkryto " Kruszynkę", czyli największy znaleziony dotąd w Polsce kawałek meteorytu ważący 271 kg.  Wiadomość tą ujawniono dopiero teraz, po kilku miesiącach oczyszczania meteorytu  z naleciałości, które narosły już na Ziemi. To fascynujące znalezisko można oglądać w Muzeum Ziemi na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. W znajdującym się niedaleko muzeum rezerwacie Meteoryt Morasko można zobaczyć ślady upadku meteorytów, czyli kratery powstałe w wyniku kolizji fragmentów meteorytu z ziemią. Moraskie kratery to jedno z największych na Ziemi skupisk tego rodzaju obiektów zarówno jeśli chodzi o ich wielkość, jak i liczbę. Największy ma średnicę około 60 m i głębokość dochodzącą do 11,5 m.

poniedziałek, 5 marca 2018

Polska zimowa wyprawa na K2 zakończona

K2 nadal pozostaje jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym dotąd zimą. Niestety polskiej ekipie nie udało się stanąć na drugim pod względem wysokości szczycie Ziemi, wyprawa zostaje zakończona. Olbrzymi wysiłek i zaangażowanie zostały pokonane przez niezwykle trudne warunki pogodowe. Wpływa na nie fakt, iż K2 jest najbardziej wysuniętym na północ ośmiotysięcznikiem. Szansa na tzw. okno pogodowe jeszcze była, ale jak się okazało liny poręczowe zostały przysypane śniegiem, istniało duże ryzyko lawinowe, namioty w jednym z obozów zniszczył silny wiatr, a część ekipy nie zdążyłaby się odpowiednio zaaklimatyzować. Wszystkie te czynniki wpłynęły na decyzję polskiego zespołu. Być może za rok znowu pojawiają się w Pakistanie i spróbują się zapisać na kartach historii himalaizmu...

niedziela, 4 marca 2018

Zagadki marzec


Ciekawostki ze świata. O czym mowa?
1. Stan w Australii uznawany za krainę owiec. W tym żyznym regionie występuje największe pogłowie owiec na świecie.
2. Jeden ze stanów USA, który od roku 1970 na mocy uchwały parlamentu stanowego nosi oficjalnie przydomek „Sunshine State”.
3. Państwo, którego nazwa w języku perskim oznacza „ziemia ognia”.
4. Miejscowość na Węgrzech, w pobliżu której znajduje się rezerwat z resztkami puszty.
5. Największe z państw położonych na największym półwyspie Ziemi.
6. Francuska kraina wygasłych wulkanów.


Odpowiedzi do zagadek - luty


1. Cerkwie w : w Radrużu, Chotyńcu, Smolniku, Turzańsku, Powroźniku, Owczarach, Kwiatoniu, Brunarach Wyżnych oraz Kopalnia soli w Bochni.
2. Araukaria
3. Żadne.
4. Korea Południowa
5. Alabama
6. Casablanca


środa, 28 lutego 2018

Niezwykła podróż Kazimierza Nowaka

Kazimierz Nowak to niezwykła postać, która nadal jest nieznana wielu osobom. Warto jednak poznać historię tego podróżnika, bo to czego dokonał zasługuje na uznanie. Otóż, Kazimierz Nowak w latach 1931 - 1936 przebył samotnie  Afrykę z północy na południe i z powrotem, pokonując około 40 tys. km. To jakby okrążyć Ziemię wzdłuż równika! Trasę  przemierzał głównie na rowerze, ale podróżował również pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem. Przeżycia z podróży spisywał i wysyłał do Polski, gdzie później były one publikowane w prasie. Kazimierz Nowak zmarł w niespełna rok po powrocie z Afryki na zapalenie płuc. Został pochowany na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu. Jego historię i podróż można lepiej poznać za sprawą książek Łukasza Wierzbickiego: " Afryka Kazika" i   " Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd". Do napisania tych pozycji Łukasza Wierzbickiego zainspirował dziadek, który jako młody chłopak śledził w prasie relacje z podróży Kazimierza Nowaka. Zachęcam do lektury.

czwartek, 8 lutego 2018

Zagadki luty


1. Jakie polskie obiekty zostały jako ostatnie wpisane w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?
2. Potężne, wiecznie zielone, długowieczne drzewa iglaste o cenionym drewnie występujące jedynie na półkuli południowej min. na Nowej Gwinei, Nowej Kaledonii i w Ameryce Południowej. Są drzewami dwupiennymi tzn. oddzielnie występują osobniki męskie i żeńskie.
3. Które państwo położone na półkuli południowej organizowało zimowe igrzyska olimpijskie?
4. W jakim kraju odbywają się aktualnie zimowe igrzyska olimpijskie?
5. Jeden ze stanów w Stanach Zjednoczonych Ameryki, nazywany „bawełnianym”.
6. Marokańskie miasto kojarzące się głównie z kultowym filmem z Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman w rolach głównych.

Odpowiedzi do zagadek - styczeń

1. Boliwia 
2. Llanos
3. Kasawa
4. Salar de Uyuni
5. Lima
6. Kurytyba


czwartek, 25 stycznia 2018

Polska wyprawa zimowa na K2

K2, inaczej Czogori to najwyższy szczyt Karakorum i drugi co do wysokości szczyt Ziemi (8611 m n.p.m.). Leży on na granicy Chin i Pakistanu, na obecną chwilę jest jedynym ośmiotysięcznikiem niezdobytym zimą. Postanowiła to zmienić polska ekipa, która już jest na miejscu w Pakistanie. Kierownikiem wyprawy jest Krzysztof Wielicki, zdobywca korony Himalajów.
Ekipa polskich himalaistów wspina się na K2 południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Relacje z wyprawy można śledzić na bieżąco na stronie polskihimalaizmzimowy.com/wyprawy/narodowa-zimowa-wyprawa-na-k2-20172018/. Trzymamy kciuki za naszych himalaistów!

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Skąd pochodzą produkty codziennego użytku?

Codziennie korzystamy z wielu produktów, nie zwracając uwagi na to, gdzie i przez kogo zostały wyprodukowane. Warto się zastanowić, skąd pochodzą towary, które wykorzystujemy każdego dnia. Na wielu z nich zapewne znajdziemy napis " made in China" czy " made in Bangladesh", bo właśnie w tych krajach koszty zatrudnienia pracowników są niskie. To skłania wielkie, międzynarodowe korporacje do lokalizacji tam swoich zakładów. Jak się jednak okazuje, coraz częściej zaczynamy korzystać z produktów polskich producentów, które zaczynają dorównywać światowym markom, a towary są coraz wyższej jakości. Produkty wielu polskich firm można znaleźć w sklepach w całej Europie i w różnych częściach świata. Zaliczyć do nich można min.
CCC - obuwie
CD Projekt -  gry komputerowe, min.gra "Wiedźmin"
Inglot - kosmetyki
Kross - rowery
LPP ( min.Reserved, Sinsay, Mohito) - odzież
Solaris - autobusy
4F - odzież
Gino Rossi - obuwie

wtorek, 2 stycznia 2018

Zagadki styczeń

Ciekawostki Ameryki Południowej. O czym mowa?

1.Państwo, w którym kobiety noszą meloniki.
2. Kraina geograficzna w dorzeczu Orinoko, od zachodu i północy ograniczona przez Andy, od wschodu i południa przez Puszczę Amazońską. To także nazwa formacji roślinnej występującej na tych terenach – typ sawanny zalewowej z pojedynczymi drzewami.
3. Indiański chleb powszedni, okrągłe placki pieczone z tartego manioku.
4. Największa na świecie pustynia soli, z której każdego roku wydobywa się 20 tys. ton tego surowca.
5. Jedna ze stolic, zwana niegdyś „Miastem Królów”.

6. Miasto będące głównym ośrodkiem skupiającym Polonię w Brazylii.

Odpowiedzi do zagadek - grudzień

1. Borneo 
2. Qinghai - Tybet
3. Jerozolima
4. Rosja, Turcja, Kazachstan
5. J. Bajkał, M. Kaspijskie, M. Martwe
6. Ekwador