Źródło: NASA
poniedziałek, 21 grudnia 2020
Koniunkcja Jowisza i Saturna
czwartek, 3 grudnia 2020
Zagadki grudzień
Skąd pochodzą produkty spożywcze? Odgadnij nazwy geograficzne takich miejsc na podstawie opisów.
1. Stan w północno - wschodnich Indiach leżący u podnóża Himalajów, sąsiadujący z Bhutanem i Bangladeszem, który słynie na świecie z uprawy herbaty.
2. Miasto we Francji, położone w regionie Burgundia, które jest miejscem produkcji charakterystycznej, pikantnej musztardy. Jest ona produkowana wyłącznie z brązowej gorczycy, a wapienne grunty regionu dają wyjątkowo ostre nasiona.
3. Kraina historyczna i region rolniczo - przemysłowy w południowej Francji. Panuje tam podzwrotnikowy śródziemnomorski klimat, który sprzyja uprawie ziół. Ich mieszanka, w skład której wchodzą m. in. rozmaryn, bazylia, tymianek używana jest w różnych regionach świata.
4. Miasto położone w zachodniej części Holandii (Królestwa Niderlandów), które słynie z wyrobu sera o tej samej nazwie. Prawa miejskie zyskało w 1272 r., jako pierwsze miasto w prowincji Holandia Południowa.
5. Miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia - Romania, które znane jest na świecie z produkcji charakterystycznej szynki. Jest ona wytwarzana z całych udźców wieprzowych i suszona tradycyjnymi metodami w specyficznym klimacie tego regionu.
6. Kraj we wschodniej Afryce będący jednym z czołowych producentów kawy na świecie. Jeden z jego regionów - Kaffa uważany jest za praojczyznę kawy. Na jego obszarze panuje wilgotny klimat oraz występują żyzne gleby, co sprzyja uprawie kawowca.
Ciekawostki ze świata
1. Najdalej na południe wysuniętym punktem kontynentu afrykańskiego jest Przylądek Igielny. Nazwa pochodzi stąd, że w tym miejscu igła kompasu wskazuje dokładnie Biegun Północny.
2. Pochodzący z XIV w. Most Karola w Pradze był przez pięćset lat jedynym połączeniem brzegów Wełtawy.
3. Leżące na terytorium Niemiec Monachium założył w 1158 r. Henryk Lew. Nazwa miasta wywodzi się od wyrazu "mnich".
4. Na biegunie południowym nie ma niedźwiedzi. W tych warunkach klimatycznych nie przeżyłby żaden ssak.
5. Słowo "Sahara" pochodzi od arabskiego "al-Sahra" i znaczy "miejsce płaskie i niskie".
6. Nazwa Półwyspu Floryda pochodzi od słów "Pascua florida", co po hiszpańsku oznacza Niedzielę Palmową. Nazwę tą nadał półwyspowi jego odkrywca J. Ponce de Leon, który tego właśnie dnia dopłynął do Florydy.
żródło: Atlas DeAgostini
środa, 2 grudnia 2020
Odpowiedzi do zagadek - listopad
Na podstawie opisu rozpoznaj obiekty geograficzne, które w swojej nazwie mają imię.
1. Dominika
2. Kanał Świętego Jerzego
3. Wielka Pustynia Wiktorii
4. Morze Salomona
5. Rzeka Świętego Wawrzyńca
6. Ziemia Franciszka Józefa
środa, 25 listopada 2020
Najnowsze odkrycie w Pompejach
Kilka dni temu świat obiegła wiadomość, iż w luksusowej willi, leżącej ok. 700 m od granic Pompejów znaleziono skamieniałe szczątki dwóch mężczyzn. Dokładne badania i dzisiejsza technika pozwoliły określić wiek obu mężczyzn oraz ich ubiór. Zebrane informacje wskazują, że był to ok. 40 - letni właściciel domu i ok. 25 - letni jego sługa. Ich ciała zachowały się przez bisko 2000 lat, bo do erupcji Wezuwiusza doszło w 79 r.
Zdjęcie pochodzi ze strony pixabay.com
poniedziałek, 2 listopada 2020
Zagadki listopad
Na podstawie opisu rozpoznaj obiekty geograficzne, które w swojej nazwie mają imię.
1. Górzysta wyspa pochodzenia wulkanicznego, której nazwa brzmi jak jedno z imion żeńskich. Leży na Morzu Karaibskim, sąsiaduje z Gwadelupą i Martyniką.
2. Cieśnina łącząca Morze Irlandzkie z Oceanem Atlantyckim, leżąca między Irlandią a Wielką Brytanią. Długa jest na 154 km i szeroka od 75 do 150 km.
3. Piaszczysta pustynia w południowej części Australii. Jest to największa pustynia tego kontynentu, a jej szerokość wynosi ponad 700 km.
4. Międzywyspowe morze rozciągające się m.in u południowo - wschodnich wybrzeży Nowej Gwinei. Jest ono bardzo ciepłe, temperatura wody powierzchniowej utrzymuje się stale powyżej 27 °C, latem osiąga 29 °C.
5. Rzeka w Ameryce Północnej, która wypływa z jeziora Ontario. Nad tą rzeką leży m.in. Montreal.
6. Arktyczny archipelag składający się ze 192 wysp, położony w północno - zachodniej części Morza Barentsa. Wchodzi on w skład terytorium Rosji. Ze względu na warunki naturalne, jakie tam panują, wyspy te nie są na stałe zamieszkane przez człowieka.
niedziela, 1 listopada 2020
Odpowiedzi do zagadek - pażdziernik
Rozpoznaj poniższe łańcuchy górskie
Kaukaz
Pamir
Góry Przylądkowe
Schwarzwald
Appalachy
Góry Pontyjskie
piątek, 30 października 2020
Odkrycie NASA na Jowiszu
Naukowcy z NASA za pomocą teleskopu sfotografowali potężną burzę na północnej półkuli Jowisza. Przemieszcza się ona z prędkością 560 km/h i ma jasny, wręcz biały kolor. Amerykańscy naukowcy twierdzą, iż może ona wpisać się na stałe w krajobraz planety. Będzie ona "konkurować" z Wielką Czerwoną Plamą, która występuje na półkuli południowej.
niedziela, 18 października 2020
Doskonalenie znajomości mapy świata
Znajomość mapy świata, poszczególnych kontynentów czy państw to ważna umiejętność na lekcjach geografii. Można ją rozwijać korzystając z tradycyjnego, papierowego atlasu lub dostępnych w intrenecie map cyfrowych. Dziś można znaleźć wiele stron internetowych, które umożliwiają rozwijanie wiedzy poprzez ćwiczenia.
Polecam interaktywne quizy, dzięki którym można tę umiejętność w ciekawy sposób rozwijać.
Wybieramy interesujący nas obszar (świat/kontynent/kraj) oraz tematykę i uruchamiamy quiz.
Powodzenia!
niedziela, 4 października 2020
Zagadki pażdziernik
Rozpoznaj poniższe łańcuchy górskie
1.Góry w zachodniej Azji pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leżą na terenie Rosji, Azerbejdżanu, Armenii i Gruzji. Góry te są zasobne w bogactwa naturalne, zwłaszcza w ropę naftową i gaz ziemny, węgiel kamienny, mangan, wolfram.
2. Łańcuch górski położony w centralnej Azji, będący dość zwartym obszarem o powierzchni około 100 tys. km² i o przeciętnej wysokości 4000 m n.p.m. Stanowi on potężny węzeł górski spinający Hindukusz, Karakorum, Kunlun i Tien – Szan. W górach tych znajdują się liczne lodowce górskie, na czele z największym - Lodowcem Fedczenki, który jest najdłuższym lodowcem na Ziemi, poza strefami polarnymi.
3. Góry te wznoszą się w południowej części Afryki, na skraju kontynentu. Ciągną się na długości ok. 800 km. Są one górotworem wieku hercyńskiego, zbudowanym ze skał paleozoicznych. Tworzą dwa równoleżnikowe łańcuchy złożone z wielu pasm: północny – Góry Czarne i południowy – Góry Długie.
4. Zrębowy masyw górski w południowo-zachodnich Niemczech, zwany „Czarny Las”. Nazwa ta pochodzi od ciemnej barwy pokrywających go lasów iglastych. Pasmo silnie jest poprzecinane licznymi dolinami rzek. Na wschodnich stokach masywu, na wysokości 1078 m n. p. m. znajdują się źródła Dunaju.
5. Góry we wschodniej części Ameryki Północnej, rozciągające się od Niziny Zatokowej do Nowej Fundlandii, na długości 2600 km. Najwyższy szczyt to Mount Mitchell – 2037 m n.p.m. W górach tych występują liczne surowce mineralne: węgiel kamienny, rudy żelaza i cynku, ropa naftowa, gaz ziemny i marmur.
6. Łańcuch górski w zachodniej Azji, na półwyspie Azja Mniejsza, ciągnący się w północnej Turcji, między wybrzeżem Morza Czarnego na północy a Wyżyną Anatolijską na południu. Jego długość to ok. 1000 kilometrów. Jest to region o dużej aktywności sejsmicznej.
Odpowiedzi do zagadek - wrzesień
Na podstawie opisu rozpoznaj poniższe obiekty geograficzne
Krka
Czekoladowe wzgórza
Alaska
Aruba
Nigeria
Park Narodowy Yosemite
niedziela, 27 września 2020
Nowe wyspy na mapie Polski
Już wkrótce na mapie Polski pojawią się trzy nowe wyspy. Powstają one w ramach inwestycji morskich, jakimi są przekop Mierzei Wiślanej oraz pogłębienie toru wodnego Świnoujście - Szczecin.
Nazwy nowych wysp zostały wyłonione w drodze konkursu i głosowania, oddając ponad 20 tys. głosów.
Wyspa na Zalewie Wiślanym to będzie wyspa Estyjska. Zastąpi ona ptakom fragment mierzei, na której kiedyś zakładały gniazda. Na nowym lądzie nie będzie możliwości stawiania budynków, ani nawet schodzenia na niego.
Północna wyspa na Zalewie Szczecińskim będzie się nazywać Brysna, południowa Śmięcka.
piątek, 11 września 2020
Zagadki wrzesień
1. Najpiękniejsza rzeka Chorwacji o długości zaledwie 73 km. Wypływa z Gór Dynarskich i uchodzi do Morza Adriatyckiego. Pokonuje różnicę 242 m wysokości tworząc liczne wodospady. Najsłynniejszy z nich to Skradinski buk o wysokości 45 m.
Zagadki geograficzne
środa, 6 maja 2020
Zagadki maj
1. Które z Wielkich Jezior Północnoamerykańskich jest największe?
2. Na którym oceanie określa się istnienie Trójkąta Bermudzkiego?
3. Jak nazywa się największe miasto położone na zachodnim wybrzeżu Australii?
4. Który przylądek Azji jest najdalej na zachód wysuniętym punktem kontynentu?
5. Jak nazywa się jedna z wysp położona w archipelagu Balearów, której nazwa to jednocześnie nazwa jednego z modeli samochodów marki Seat?
6. Jak brzmi nazwa kraju położonego we wschodniej Afryce, na obszarze którego leży najniższy punkt tego kontynentu, czyli Jezioro Asal (153 m p.p.m)?
niedziela, 3 maja 2020
Odpowiedzi do zagadek - kwiecień
2. Stany Zjednoczone, Gwatemala, Belize
3. Acapulco
4. Pico de Orizaba
5. Chichen Itza
6. Półwysep Kalifornijski
środa, 1 kwietnia 2020
Niezwykłe budowle na świecie
Wersal, Sagrada Familia czy Wielki Mur Chiński są na wyciągnięcie ręki.
Miłego podróżowania!
Zagadki kwiecień
1. Jak nazywa się charakterystyczny równoleżnik przebiegający przez terytorium tego kraju?
2. Z jakim państwami granicę lądową ma Meksyk?
3. Jak nazywa się kurort wypoczynkowy w Meksyku, położony na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, który słynie z rozległych plaż oraz pięknych klifów ciągnących się wzdłuż Zatoki Santa Lucia?
4. Jak nazywa się najwyższy szczyt tego kraju, którego nazwa w języku Azteków oznacza "Góra Gwiazd"?
5. Najczęściej odwiedzane stanowisko archeologiczne kultury Majów wpisane w 1988 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, położone na Półwyspie Jukatan. O czym mowa?
6. Długi na 1200 km półwysep położony w północnej części Meksyku. Jak brzmi jego nazwa?
Odpowiedzi do zagadek - marzec
1. Gryfice
2. Łowicz
3. Międzychód
4. Muszyna
5. Rybnik
6. Zielona Góra
sobota, 28 marca 2020
Godzina dla Ziemi
poniedziałek, 9 marca 2020
Odpowiedzi do zagadek - luty
Ciekawostki z Polski
1. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym w ciągu roku przesuwają się średnio o 9 metrów, a osiągają około 50 metrów wysokości.
2. Na Pojezierzu Mazurskim jest aż 2700 jezior o powierzchni powyżej 1 ha.
3. Na Nizinie Mazowieckiej pośród bagien i w lasach można spotkać łosia.
4. Wrocław zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem liczby mostów.
5. Wrocławski rynek jest drugim co do
wielkości rynkiem w Polsce, po Krakowie
i jednym z największych w Europie.
6. Jaskinię Raj położoną w Górach Świętokrzyskich zamieszkiwali neandertalczycy, co potwierdzają znalezione tam kości zwierząt i kawałki narzędzi, którymi się posługiwali.
7. Jednym z najstarszych schronisk w Polsce jest położone w Sudetach Schronisko
Samotnia. Pierwsze wzmianki o domku nad Małym Stawem pochodzą już z
1670 r.
8. Pustynia Błędowska to największy
w Polsce i niespotykany nigdzie indziej w Europie obszar pokryty lotnym
piaskiem – jego powierzchnia wynosi ok. 33 km².
poniedziałek, 10 lutego 2020
Zagadki luty
Odpowedzi do zagadek - styczeń
1. Sonda Pionier 10
2. Grobla Olbrzymów
3. Chimborazo
4. Aleksander Doba
5. Złoty Stok
6. Chiny
niedziela, 9 lutego 2020
Na Antarktydzie coraz cieplej
Wielka Brytania poza Unią Europejską
niedziela, 5 stycznia 2020
Zagadki styczeń
Holandia zmieniła swoją nazwę
Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com